| claudiu96 a întrebat:

Ce imi recomandati ca sa pun niste masa musculara pe mine rapid si sanatos. merg la sala de 3 zile, dar eu tot cred ca sunt foarte slab, am 60 kg si 1, 80 m si ceva (inatltime), antrenorul mi-a spus sa mananc mult si bine. m-am gandit sa iau proteine sau suplimente sau ceva care sa ma ajute sa cresc in masa musculara, vreau doar sa cresc putin apoi nu mai iau, pentru ca voi continua cu sala fara suplimente, doar o luna, ce spuneti?
si mai am o intrebare: daca iei suplimente iti vor creste toate grupele de muschi sau doar cateva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La toate grupele, normal, dar trebuie sa le si lucrezi pe toate la sala.

Cred ca asta se incadreaza in bugetul tau :
http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=66&cID=116&dID=0&bID=0

Sau mai gasesti pe www.megaproteine.ro, la "produse masa musculara" ( alea sunt gainere ), dar acolo sunt mai scumpe ( dar bineinteles, si superioare calitativ ).

Gainerul in general are cam 50 % carbohidrati, 40 % proteine si 10 % altele, rolul lui e sa cresti in masa cand esti slab.

Concentratul proteic are cam 80 % proteine, 10 % carbo si 10 % altele, rolul lui este sa te ajute sa pui masa musculara cand ai deja masa ( nu esti slab de ti se vad coastele ).

Si daca iei doar o luna nu se observa nimic, ia 3 luni gainer si apoi 3-6 luni concentrat proteic.

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Vezi ca le confunzi cu steroizii.

eu am luat 2 ani suplimente ai am avut 5 ani pauza, si nu m-am desumflat, si observi ca vorbesc de ANI, nu de cateva luni cum zici tu.

Mai documenteaza-te ce inseamna suplimente si steroizi, si fa diferenta intre ele.

| Cosmin86 a răspuns:

Salut

Deci in primul rand ignori sfaturile de la copiii mici cu "te umfli" sau "te desumfli" sau nu stiu ce legat de artere.

Ideea e simpla, ai nevoie de 2 grame de proteine / kilogram-corp ca sa cresti in masa musculara, altfel tragi degeaba.

Astea le obtii din mancare+suplimente (90 % din mancare si 10 % din suplimente), baga mai mult de 3 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ), una din mese sa fie la 30, maxim 60 de minute dupa antrenament, e cea mai importanta masa si sa fie obligatoriu ceva de genul piept de pui + orez sau peste, etc.

Doar o luna nu rezolvi nimic, iei 6 luni sau 1 an si apoi poti sa te opresti si sa continui fara, cu toate ca nu vad rostul.

Tine minte, in ordinea importantei conteaza : alimentatia, odihna ( de multe ori neglijata ), antrenamentul ( 90 % din cei care merg la sala se antreneaza incorect ) si abia apoi suplimentele.

Ce program ai la sala?

| claudiu96 explică (pentru Cosmin86):

Marti am inceput si am facut un fel de incalzire, cate putin pentru fiecare grupa, apoi ieri am facut maini, azi fac piept, antrenorul mi-a zis ca e greu la inceput cu 2 grupe pe zi, asa fac cate 1 pe zi de luni pana vineri si stau cate 1-2 ore, e bine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru claudiu96):

Da, o sa-ti faca el un program de incepator, unde o sa puna accent mai mult pe aparate decat pe greutati libere, asta cam 10 luni sau 1 an, apoi o sa-l schimbe.

Si ca supliment iti recomand un gainer, sa mai pui cateva kg, macar pana la 70, si apoi un concnetrat proteic.

Acum depinde si cati bani vrei sa bagi / luna in asta. Ce buget ai?

| claudiu96 explică (pentru Cosmin86):

Buget...nu stiu, oricum nu am sa bag milioane in sala, dar nu stiu ceva 1-2 mil, de unde iau gainer si ce inseamna? si daca iau imi creste masa musculara la toate grupele sau numai la cateva?

| claudiu96 explică (pentru Cosmin86):

Trimite-mi un mesaj cu id tau de mes, pentru ca vreau sa inteleg mai bine

| Cosmin86 a răspuns (pentru claudiu96):

Ok

| sanboss a răspuns (pentru Cosmin86):

Astept parerea ta despre total mass 4200? si pro gainer?

| Cosmin86 a răspuns (pentru claudiu96):

La toate grupele, normal, dar trebuie sa le si lucrezi pe toate la sala.

Cred ca asta se incadreaza in bugetul tau :
http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=66&cID=116&dID=0&bID=0

Sau mai gasesti pe www.megaproteine.ro, la "produse masa musculara" ( alea sunt gainere ), dar acolo sunt mai scumpe ( dar bineinteles, si superioare calitativ ).

Gainerul in general are cam 50 % carbohidrati, 40 % proteine si 10 % altele, rolul lui e sa cresti in masa cand esti slab.

Concentratul proteic are cam 80 % proteine, 10 % carbo si 10 % altele, rolul lui este sa te ajute sa pui masa musculara cand ai deja masa ( nu esti slab de ti se vad coastele ).

Si daca iei doar o luna nu se observa nimic, ia 3 luni gainer si apoi 3-6 luni concentrat proteic.

| vasile911 a răspuns:

Eu am folosit suplimentele alimentare de pe sit-ul http://metadrol.ro/. Se observa modificarile la maini si piept.

| claudiu96 explică:

Marti am inceput si am facut un fel de incalzire, cate putin pentru fiecare grupa, apoi ieri am facut maini, azi fac piept, antrenorul mi-a zis ca e greu la inceput cu 2 grupe pe zi, asa fac cate 1 pe zi de luni pana vineri si stau cate 1-2 ore, e bine?

| Ricky19 a răspuns:

Depinde ce lucrezi mai mult.Iti recomand sa nu ei proteine.Si eu sunt slab, si eu am facut sala, da din cauza scoli nu m-am putut axa si pe sala.Proteinele poti sa le iei atunci cand depasesti masa de greutati admisa ..adika tu ai 60 kg... poti ridica 70 maxim. daca vrei mai mult trebui sa bagi proteine, altfel risti sa ti se umfle tesuturile arterele ceva de genu.mi-a zis si mie un baiat.bagi proteine da? am un coleg care a fost foarte slab.a facut sala un an de zile in care in acest an a bagat proteine in el..acum, zici ca e impaiat...si nu prea are forta multa asa.Fa-ti mese exacte.3 mese pe zi ..sa nu fie neregulate..ca altfel trudesti degeaba.Si usor, usor ai sa vezi ca o sa te ingrasi si ai sa pui pe tine..incerca proteinele dupa 4-5 luni.Nu mai bine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ricky19):

Eu cred ca a mai luat si altceva in afara de proteine, de zici ca e impaiat, eu am luat peste 2 ani proteine si NU sunt impaiat deloc laughing

Si nu au mah treaba cu arterele si cu tesuturile, sunt oameni care imping dublu greutatea lor fara sa ia nimic si nu pocnteste nimic, documenteaza-te mai bine happy

3 mese pe zi e putin, bagi 4-5 cand vrei masa musculara, si ai grija la CALITATEA lor, ca altfel te ingrasi si arati "impaiat" laughing

| Ricky19 a răspuns:

Daca vrei proteine bune incerca si tu: http://www.xtremepower.net/ro/price.aspx

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ricky19):

Xtreme power = arginina si oxid nitric, UNDE vezi tu protenie acolo?

Tu la orice supliment ii zici "proteine"?