| Andreea202 a întrebat:

Ce înseamnă când te doare burta în jurul buricului și în partea dreapta a buricului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Durerea pe picior si in zona ombilicala nu apare musai numai la apendicita, ci si la aparitia unui chist ovarian. Recomand sa mergi la medicul de familie pentru ati dat trimitere la un medic specialist si sa faci de asemenea o echografie abdominala-genitala! Cauze pot fi multe, TPU nu te poate rezolva decat sa ti se ofere sfaturile utile.

Sanatate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine programeaza te la o ecografie, poate fi apendicita poate fi colonul si sa i ti dea dureri in jurul ombilicului ( buricului adică) deci numai la ecografie abdominala se va vedea exact cauza, ce varsta ai si de cit timp te doare? Ai probleme cu constipatia sau diareea? Sau reflux gastroesofagian?

| Andreea202 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 17 ani. Piciorul drept ma mai doare din când în când dar durerea în jurul buricului o am de ieri dar nu mereu când și când. Trebuie să-mi apară și menstruația și ma gândesc ca o fi ceva și din cauza asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreea202):

Deci durerea de la picior nu are nici o legatura cu durerea de la buric asta e clar, tu trebuie sa observi te doare buricul după ce maninci sau inainte? Sau după ce mergi la wc pentru treaba mare sau inainte cand intestinul e plin si apasa pe stomac, asta tu singură trebuie sa le urmaresti pana mergi la ecografie, iar pentru picior mergi la ortoped sa i ti faca radiografie, de unde esti? Bucuresti? Multa sanatate. Sau esti însarcinata? Ciclu ai avut luna asta?

| Andreea202 explică (pentru CristiDinBucuresti):

În dreapta buricului spre coapsa am o durere când ma ridic sau dacă apăs.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreea202):

Nu o fi cumva durerea de la picior care radiaza in buric? Nu se va stii decat la un control medical.

| Andreea202 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am sa merg

| wildthing a răspuns:

Asa poate incepe apendicita. Daca a inceput in jurul buricului si se lasa spre drepta si in jos, initial asa ca niste crampe usoare, care apoi devin mai pronuntate si te inteapa, ai greturi, lipsa poftei de mancare si iti si amorteste piciorul drept, poate ar trebui sa te duci la un control.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate e cu ochi.

| Mopmop a răspuns:

Multiple cauze pot fi. Asa incat sfatul meu mergi urgent la medicul tau de familie!

| Andreea202 explică (pentru Mopmop):

Poate fi vorba și de apendicita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea202):

Apendicita doare și când o apeși.

| Mopmop a răspuns (pentru Andreea202):

Inteleg ca poate esti speriata insa cel mai bine un medic iti poate raspunde. Asa incat maine dimineata ia legatura cu un medic. daca totusi se agraveaza in noaptea asta gen varsaturi, crampe temperatura suni 112.