| traficanta a întrebat:

Ce inseamna sa mananci sanatos? Puteti da exemple de cateva meniuri "sanatoase"pentru o intreaga zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

A manca sanatos inseamna a renunta la dulciuri, grasimi, bauturi alcoolice respetiv carbogazificate, cat se poate si la fainoase.

Pentru a avea un stil de viata sanatos trebuie sa consumi multe proteine la asta ma refer la carne slaba[pui, peste, vita, curcan], trebuie sa mananci multe fructe/legume, sa bei apa pentru hidratare.

Si daca vrei sa fii si mai sanatos ": sa faci sport!

| AvalohAlyn a răspuns:

Poate te-ar ajuta si adresa de aici cu cateva alimente sanatoase si gustoase:

http://www.coolinaria.ro/......ntare.html

| Ari_9336 a răspuns:

Pai, a manca sanatos inseamna a manca mese gatite la tine acasa, cel mai bine cu legume de la tine din curte. Dar nu toata lumea are posibilitatea asta.winking

A manca sanatos - Inseamna in primul rand sa respecti un program de 2 mese pe zi -cel putin o leguma sau un fruct crud pe zi (mar, morcov etc). nu exagera cu condimentele. nu manca prea multe dulciuri (iti taie pofta de mancare). nu consuma prea multe prajeli (mai bine fierbi cartofii). si incearca sa te feresti de fast-food'uri. daca totusi te simti slabita poti sa iei si vitamine.
Ah, si consuma ceai si apa in loc de bauturi carbogazoase (ma refer zilnic), pentru o functionare buna a rinichilor.
Si in fiecare dimineata poti sa bei un pahar cu apa pe stomacul gol, ca sa-ti cureti intestinele (sfat de la sora mea laughing )

Astea sunt doar putine sfaturi, poti consulta si un medic naturist.