| StelutaDintreNori a întrebat:

Ce inseamna SPH si CYL de pe reteta de lentile pentru ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SPH este sfera (sphere) si inseamna cat de puternice trebuie sa fie lentilele pentru a ti se corecta defectul. Daca e cu plus este pentru hipermetropie (nu vezi aproape) iar daca e cu minus, este miopie (nu vezi bine departe).
CYL este cilindru (cylinder) si este folosit pentru a corecta astigmatismul (ochiul nu este perfect sferic, ci este ovalizat si deci nu poate percepe bine la anumite unghiuri).

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

SPH - lentile sferice; CYL - lentile cilindrice

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

SPH= sferic si CYL= cilindric.