| zalex98 a întrebat:

Ce leacuri babesti cu efecte rapide stiti pentru ulcior? L-am incercat pe cel cu lingura de lemn incalzita si mi s-a umflat si mai tare.E de bine? Il am de foarte mult timp si nu stiu ce sa mai fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ramona0506 a răspuns:

Eu am incercat cu comprese calde, sau reci, tinute pe ochi timp de 15 minute. Sau poti incerca, compresele cu ceai de musetel. Spui ca il ai de foarte mult timp? Mergi la un doctor. Eu am fost si mi-a dat niste chestii de inghitit (cred ca era calciu), si picaturi pentru ochi. Mergi cat mai repede! Sanatate :*

| zalex98 explică (pentru ramona0506):

Am fost la doctor si mi-a spus sa imi pun comprese cu Kanamicina care insa nu m-au ajutat prea mult.Pe moment mi s-a retras insa dupa cateva zile mi-a reaparut.In legatura cu lingura de lemn incalzita, e in regula daca mi s-a umflat? Oare imi iese ulciorul?

| ramona0506 a răspuns (pentru zalex98):

Lingura de lemn incalzita...hmm. nu am folosit, nu stiu exact. Mai mergi odata la doctor si spune-i ca nu ti-a trecut nici cu Kanamicina. Trebuie sa iti dea altceva.

| zalex98 explică (pentru ramona0506):

Dar daca se umfla ulciorul tare inseamna ca o sa se sparga?

| ramona0506 a răspuns (pentru zalex98):

Uite ce am gasit : "Acasa trebuie sa iti protejezi ochii de praf, sa te speli frecvent pe maini, sa nu-ti freci ochii, sa nu folosesti produse cosmetice sau lentile de contact si sa aplici comprese calde si umede pentru o vindecare mai rapida. Este cel mai indicat sa lasi ulciorul si salazionul sa treca de la sine, sa se sparga singur fara a-l "ajuta"."

Deci cred ca ti s-a spart deja, daca esti in perioada asteptarii dezumflarii, si tu nu iti dai seama.

Este necesar consultul de specialitate daca:
- ulciorul devine foarte dureros, creste foarte repede sau continua sa dreneze puroi;
- este afectata vederea;
- dupa 3 zile ulciorul nu se amelioreaza;
- ulciorul se extinde, depasind exteriorul pleoapei, interiorul ei sau ajunge la globul ocular.

| zalex98 explică (pentru ramona0506):

Comprese cu ce? Cu apa?

| ramona0506 a răspuns (pentru zalex98):

Am spus si mai devreme. Apa calda/rece/ceai de musetel. Daca te-am ajutat funda te rog big grin.

9 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Cel mai simplu tratament este următorul:
Rupi un cățel de usturoi îl storci să iasă zeamă din el, și aplici pe ulcior de 2-3 ori pe zi. După 30 de minute îți pui picături cu Gentamicină tot așa de 2-3 ori pe zi. În 2 zile a trecut.

| Zorro90Zero a răspuns:

Eu am încercat cu excremente (proaspete) de câine. Știam de leac de la bunica mea din Teleorman. Cum aveam cainele in casa testat si a functionat. S-a dezumflat in cateva ore.

| Iulaya a răspuns:

Acum mai bine de un an de zile m-am pricopsit din senin cu un astfel de urcior, pentru prima data in viata mea. Disperata am incercat un remediu pe care il stiam bun la toate si... surprise surprise... micuta umflatura s-a retras si chinul nici macar nu a mai inceput. De atunci de cate ori simt durerea care anunta sosirea musafirului nepoftit, aplic leacul si gata.
UITE NISTE LEACURI:
- comprese cu schinduf: se amesteca o lingura de seminte macinate de schinduf cu apa clocotita pana se obtine o pasta. Preparatul se intinde apoi pe o panza curata si se aplica pe urcior, mentinanadu-se 30 de minute.
- saculet cu seminte de in: se umple un saculet de panza cu seminte in si se pune la fiert intr-un vas cu apa timp de 10 minute. Se aplica cat mai cald (cu grija sa nu va opariti) si se acopera cu o panza. Se repeta procedeul la o jumatate de ora.
- tinctura de nuci verzi si drojdia de bere: se folosesc pe termen lung pentru a intari imunitatea in cazul persoanelor predispuse la astfel de infectii (se presupune ca o carenta a complexului B ar putea fi problema). Pentru tinctura de nuci verzi folositi 20 de nuci culese atunci cand sunt perfecte pentru dulceata, taiate in sferturi, indesate intr-o sticla sau borcan si acoperite cu rachiu. Se pastreaza la soare cam 2 saptamani, se strecoara si se iau cate 15 picaturi de trei ori pe zi, timp de o luna, pauza 2 saptamani si apoi inca o luna.(sursa "Remedii naturiste")
Cura de drojdie de bere, despre care am mai vorbit aici, am incercat-o si am fost foarte multumita.
- ceaiul de albastrele: este ideal pentru spalarea zonei afectate, nu doar in cazul urciorului, ci a tuturor bolilor de ochi.
- si la final leacul ce m-a vindecat pe mine: bitter sudez. Nu citisem ceva concret, dar stiam ca e bun la toate, asa ca am luat un tampon de vata, l-am inmuiat in bitter si l-am tinut cateva minute pe urcior, cu grija si cu ochiul inchis bine ca ustura. Am repetat procesul de 2-3 ori si pana dimineata nu mai aveam nimic.

Si ca sa nu va lipsesc de incercarile mele mai putin conventionale, iata ce am mai gasit de prin batrani:
- lingura de lemn: poate ati mai auzit de la bunici, se incalzeste coada unei linguri de lemn la focul sobei (sau aragazului in cazul meu happy, si se pune cat suporti de fierbinte pe urcior (eu nu prea am suportat).
-inelul de aur (sau lingoul daca avetiwinking: se freaca puternic un inel de aur de un material dur cum ar fi jeansii, apoi se aplica pe zona afectata. Nu radeti va rog, omul incearca orice cand e disperat. Si apoi, poate ca ele chiar functioneaza daca ai rabdare si tupeu sa aplici cum trebuie