| boooooring a întrebat:

Ce medicamente pot lua pentru tratarea laringitei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Functie de cauze, medicul o sa-ti prescrie ceva:
Infecţie virală - nu sunt medicamente
Bacterii sau infecţii fungice - antibiotice/ antimicotice
Din cauza utilizarii excesive a corzilor vocale, inflamaţie - repaos
Tuse excesiv, fumatul sau consumul de alcool - aici e mai greu happy
Hiperaciditate si regurgitari - antiacide
Probabail ca stii care este cauza;
In nici intr-un caz nu as lua cortizon; cortizonul slabeste mult sistemul imunitar, de cele mai multe ori iremediabil.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Uite un link unde poti afla cum poate fii tratata laringita. http://www.sfatulmedicului.ro/laringita mai gasesti in farmacii CORTIZON sub forma de spray

| mihaa a răspuns:

Zinat de 500 de 2 ori pe zi, e foarte bun

| procust a răspuns:

Nu fuma, incearca sa vb cat mai putin, poti lua si aerius e bun in laringita!

| EmiliaNicolae a răspuns:

Ia drajeuri pentru gat Isla. cate 1 pastila la fiecare 3 ore.