| fataaaa a întrebat:

Care sunt simptomele laringitei? Funda.P.S. :FARA comentarii jignitoare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VirusS97 a răspuns:

Laringita
manifestări: vorbirea răguşită până la dispariţia vocii pentru scrut timp; senzaţia de arsurp în gât; tuse seacă; nu prezintă dureri la înghiţire;
cauze: inflamarea mucoasei laringeluri datorită unor răceli, boli infecţioase, amigdalitei, sinuzitei;

| Cocacola121 a răspuns (pentru VirusS97):

Când am avut laringită nu puteam să înghit prea bine, mă durea rău gâtul happy, deci ai dureri de înghițire

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/laringita

http://www.romedic.ro/laringita

Toate cele bune.

| Cocacola121 a răspuns:

Am avut laringită. Păi în primul rând tușești foarte mult, te doare gâtul, ai stări de amețeală și ai gâtul răgușit până îți pierzi vocea și vorbești pițigăiat. Sper că te-am ajutat, dacă ai aceste stări consultă un doctor happy

| tz3ava a răspuns:

Simptomele sunt schimbarea voci pentru ca iti afecteaza corzile vocale, mai groasa mai ciudata, durere bineinteles. asta ar si cam simptomele principale, dupa asta poti sa fi sigur/a

| Markyboy1971 a răspuns:

Cauzele laringitei
Laringita este determinata de mai multe patologii, cum ar fi: infectiile virale, infectiile bacteriene sau fungice, refluxul gastro-esofagian, inflamarea corzilor vocale din cauza unei suprasolicitari a acestora, tusitul, fumatul sau consumul de alcool in exces, alergiile si folosirea inhalatoarelor corticoidice pentru tratamentul astmului. Persoanele care sufera de laringita o perioada mai lunga de timp ar trebui sa mearga la un consult specializat pentru detectarea eventualelor tumori, dintre care unele ar putea fi maligne.

Semnele si simptomele laringitei
Cele mai comune simptome ale laringitei sunt: raguseala, uscarea si usturimea gatului, tusitul, care poate fi atat un simptom cat si un factor cauzator al bolii, dificultate la inghitire, senzatia de inflamare in jurul laringelui, raceala sau simptome caracteristice acestei afectiuni (febra, congestie nazala), inflamarea ganglionilor de la nivelul gatului, pieptului sau fetei, tusitul cu sange (hemoptizia), dificultate la respirat, dificultate la inghitit, productie sporita de saliva la nivelul cavitatii bucale.

| karlaaa a răspuns:

Mai pe scurt te doare in gat si nu prea poti vorbi! :*