| 00Roxanne a întrebat:

Ce organ este responsabil pentru cresterea in greutate si dezvoltarea corpului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Niciun organ. Glanda tiroida si hipofiza.

| Salontanul a răspuns (pentru GdX):

Si glandele nu sunt organe? Cu cine ai facut anatomie?

| Salontanul a răspuns (pentru GdX):

Cresterea este datorata genelor. Cresterea excesiva (putina) sau dezvoltarea (nedezvoltarea) poate fi datorata si genelor dar si unor organe din corp. Pentru aflarea cauzei sunt necesare investigatii medicale.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista organe responsabile pentru cresterea in greutate si dezvoltarea corpului

| EmiliaTonciuVasile a răspuns:

Hipofiza si glanda tiroida,hipofiza secreta somatotropina, care are un rol extrem de important in dezvoltarea corpului si cresterea lui, in cazul unor problema, cantitatea acestui hormon se deregleaza si poate aparea excesul sau insuficienta, aparind probleme in cesterea organismului.Nici un organ nu influenteaza cresterea in greutate, decat daca e bolnav.La majoritatea persoanelor obeze/grase/slabe/normale asa este metabolismul