| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre ceaiurile medicinale? Voi beti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Da eu consum ceaiuri medicinale destul de des si chiar ajuta in ameliorarea unor afectiuni. Consum ceai de urzica, soc, coada-soricelului, tei, coada-calului, musetel, menta la care adaug intotdeauna 3-4 rondele de ghimbir proaspat si lamaie. Nu le beau combinate sau in cantitate mare, le alternez in functie de necesitate. Le aleg pe cele cu actiune depurativa, diuretica din cauza tendintei de retentie a apei dar si pentru efectul remineralizant cum e urzica sau coada calului.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca sunt foarte utile cand ai nevoie. Beau ceai de menta cand a diaree si este extraordinar. Beau ceai de musetel cand retin apa si este un diuretic foarte bun, la fel ca ceaiul de codite de cirese. Cand faceam alergii beam ceai de trei-frati-patati si ma ajuta un pic. Cand am insomnii ma ajuta ceaiul de tei.