| BoOoMbOnik a întrebat:

Ce parere aveti despre obiceiul acela de a bea in fiecare dimineata o lingura de otet indulcit cu miere pe stomacul gol? Pentru a ajuta la slabit, Am auzit persoane care au incercat si spun ca a functionat. Voi ce parere aveti? A incercat cineva? P.S. : Nu vreau sfaturi gen mananca sanatos, fa sport. Stiu ce trebuie sa fac, doar vreau sa imi raspundeti la intrebarea mea. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, dar e vorba de otet de mere. Cel din comert nu este sigur ca este bun. Cel mai bine ar fi sa ti-l faci acasa. Prima data obtii sucul cu ajutorul storcatorului electric sau prin presare. Fructele se pot rade daca nu ai aparatura necesara, dupa care se storc. Zeama se pune apoi la fermentat in borcane deschise, acoperite cu tifon, intr-un loc intunecos. Lasa-le pana cand sucul se acreste, timp de sase saptamani, filtreza-l şi pastreaza sucul in sticle inchise ermetic, la loc racoros si intunecat.
Pentru a-l bea exista si aici o reteta. Intr-un borcan de 800 ml pune 400 gr miere, un catel de usturoi si restul otet. Se amesteca cu o lingura de lemn pana se dizolva mierea si se lasa 10 zile la macerat. Se ia cate o lingurita pe stomacul gol. E bine sa stii ca daca ai arsuri sau alte simptome sa nu mai continuii. ATENTIE!