| Celdrept a întrebat:

Ce părere aveți despre pastilele pentru anxietate Herboxa Anxiety Formula? Mi-o apărut pe Facebook, vad ca mulți cumpăra asa ceva. Sunt oare eficiente? Sau sunt la fel ca Ashwaganda? Eu chiar nu știu ce sa mai încerc sa scap de anxietatea asta îngrozitoare,agorafobie,care nu îmi permite sa fiu eu însumi, sa ies din casa când vreau ca înainte când nu aveam nimic! Oare Ashwaganda KSM66 e cel mai eficient dintre toate pastilele antianxietate? Vad ca xanax e singurul tratament care îmi elimina emoțiile și fricile, dar asta deja ma baga în pământ deși nu iau ca alții toată ziua,doar jumate de pastila ma ajuta.
Eu am tot ieșit afara și aceasta agorafobie nu sa ameliorat, cred ca și tiparul meu de gândire negativ e de vina,dar nu am cum sa mai fiu pozitiv, nu am nici un motiv, prea multe probleme sunt la mijloc. De ce nu vrea sa dispară ciuma asta de anxietate? Sunt ceva tehnici, exerciții orice sa ma ajute sa scap de acel tremur în public? Sau sa îl pot controla? Xanax ajuta dar vreau sa o depășesc fără pastile deși deja sunt dependent de ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Hey,
Multumesc ca mi ai impartasit gandurile tale.
Propranololul se da si fara reteta, dar poti vorbi cu un medic in privința lui.
Nu te a mintit doctorul sunt multi in aceeasi situatie ca tine.
Nu i vezi pentru ca se chinuie sa mascheze, dar sunt multi tineri cu simptomele povestite de tine.
Cred ca ar trebui sa iei si ceva minerale si vitamine.
Cu transpirația nu ai ce sa faci decat sa te imbraci adecvat, hainute prin care sa nu se observe neapărat.
Nu stiu din ce oras esti, insa daca tot iti trec ganduri de sinucidere prin cap, poate ar trebui sa te internezi la un spital de psihiatrie.
Daca ai muncit in tara, fie si pentru putin timp, ai putea sa obtii o pensie pe caz de boala.
Inainte de asta faci un dosar pentru o indemnizație.
Daca momentan nu poti munci...ma gandeam sa ai un venit.
Stiu ca Xanaxul te pune la pamant dar ce sa faci daca nu poti fara el.
Se vede ca esti un om destept si instruit, insa genul acesta de probleme se duc spre oamenii foarte inteligenti cu preponderenta, tocmai pentru ca nu sunt ignoranti.
Ai dreptate ca suntem Intr o tara de inapoiati si ca exista tari cu mentalitate evoluata unde oamenii isi vad de treaba lor si daca mergi dezbrăcat pe strada unul nu se uita dupa tine pentru ca nu prea ii intereseaza cum vezi tu moda la ora aia.
Este greu de explicat cuiva...trebuie trait acolo o perioadă.Nu tu barfa, nu rautate gratuita, esti tratat cu respect indiferent de situatie. Omul cu bun simt este imediat luat ca atare si
primit in grup. Poti fi tu, autentic fara sa ti fie teama ca spune cineva ca faci pe desteptul sau ca esti vreun extraterestru.
Insa, uite ca asta i situația, din anumite considerente suntem pe aici prin România, inapoi.
Cum simti. poti pleca din nou, daca contextul vietii iti permite.
Pana la urma nu putem schimba mediul înconjurător si trebuie sa acceptam ca nu depinde totul de noi. Insa ceea ce este strict alegerea noastra trebuie facut cu discernământ.
Facem ce tine de noi cu viata noastra, restul cu alegerile lor.
Stiu ca suntem interconectati dar daca vrei sa ti vezi de propriul Univers chiar poti.
Viata ta depinde Intr o mare măsura de tine, lasand la o parte hazardul care este o constanta in viata tuturor.
Mi a facut placere sa vorbesc cu tine.
Seara frumoasa.❤️

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Nu este un medicament propriu-zis, este un supliment alimentar deci nu trebuie sa aiba un efect dovedit pentru a fi pus pe piata. Contine niste ingrediente despre care se stie ca ar reduce anxietatea DAR nu exista reglementari despre ce cantitate din acel ingredient activ este prezent in tabletele pe care le cumperi. Poti sa incerci dar eu cred ca nu o sa fie eficient. Poate niste sedinte de psihoterapie combinate cu medicatie ( nu exista numai xanax, sunt multe alte medicamete care reduc anxietatea) ar fi varianta cea mai buna.

| Celdrept explică (pentru Eireann):

Nu reduc am încercat eu, am o anxietate prea serioasa, doar xanax merge dar ma moleseste.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Incearca si Sedatif PC, este bunicel.
Pentru tremor ia niste propranolol de 40 (2 pastile inainte cu o ora sa iesi din casa) - te mai reglează.
Ar trebui mai putina cafea spre deloc si fara bauturi acidulate.
O cura de minerale si vitamine.
MagneB6 in special si Calciu.
Daca iti face bine Xanaxul, inainte de culcare ...de ce nu?
Cred ca te ar ajuta si Depakinul - intreaba doctorul.
Si extraveralul este bun.
In rest ce se tot vehicula pe net, sincer, cred ca sunt apa de ploaie.
Sanatate,

| Celdrept explică (pentru ioana748):

Propranolol se poste lua fără indicația doctorulu? Se de la liber? Pai eu de la anxietate tremur în casa nu am probleme deloc doar când ies afara. Vreau sa muncesc și nu pot ca ma rupe anxietatea, sunt constrâns sa muncesc și nu pot, nu mai vrea nimeni sa ma ajute sunt pe cont propriu. Dacă o sa ma angajez o sa fiu dat afara și ma fac și de ras cu acel tremur, efectiv tremur tot și e imposibil sa îl controleaz, am anxietate sociala nivel 10 e foarte urata anxietatea asta sa nu mai zic ca transpir rău când ma ia crizele de anxietate eu având hiperhidroza.în acele momente mor de rușine lumea crede ca sunt nespălat și eu fac baie toată ziua! Emoțiile sunt extrem de puternice, nu știu ce sa mai ma fac nimeni nu vrea sa ma ajute nici din familie! Eu nu am văzut pe nimeni asa anxios și medicul meu cică îmi spune ca sunt ogramada ca tine! Pai dacă sunt ca mine de ce dracu nu ii vad pe strada panicați ca tremura ca mine,transpira,mega agitat,mega crispat,a dracu dacă am văzut pe cineva și eu m-am expus mult chiar dacă am o fobie sociala demna de cartea recordurilor, tremuram în ultimul hal dar tot am avut puterea sa ma uit în ochii oamenilor și nu am văzut pe nimeni asa anxios! Unde sunt anxiosii ăștia de care pomenea medicul meu în cripta la nebuni unde sunt ca eu nu vad un bolnav pe strada!? Pe mine în schimb m-au văzut ogramada panicat și ca tremur, transpirat,mi-a stricat imaginea în societate lumea ma crede nebun,handicapat ca tremur,ei nu știu ca e de la anxietate,atac de panica! Dacă unii ma percep nebun atunci o sa ma comport ca atare,o sa devin violent și agresiv dacă asa ma considera unii! Când eram eu olimpic la învățătură alți jegoși nu știau nici sa scrie sa tina pixul in mana și sunt văzut ca un nebun ca am anxietate! De aia eu urăsc de moarte țiganii și romanii și mi-am pierdut ogramada de conturi din cauze rasiale! Sunt prosti, inculti și analfabeti funcțional cu mici excepții! Am ajuns sa îmi fie scarba de națiile astea,am o ura de moarte,vad numai oameni needucați peste tot! Am fost în tari străine și am văzut cum sunt oamenii aia,nu ii interesează ce probleme ai ce faci sau nu faci cu viata ta dacă ești un om ratat sau de succes, își vad de treaba lor nu denigrează nu judeca nu bârfește toată ziua ca noi! Unii se uitau special din zona de la mine sa vadă cum ma manifest, ca m au văzut varza de la anxietate stau ca retarzii și se uita geana pe tine sa vadă ce reacții ai, deci asa oameni primitivi nu am mai văzut zici ca acum am ieșit din peșteră și ca suntem neanderthalieni! Nu zic ca toți sunt ghiolbani, am întâlnit și oameni ok dar mulți sunt foarte primitivi, nu e de mirare de ce nu suntem primiți în Schengen, noi nu avem ce cauta acolo nu suntem civilizați! Sa mergi în Olanda sa vezi cum sunt oamenii aia și cum sunt ai noștri, zici ca te-ai întors cu 10 secole în urma când ajungi la noi indiferent de oraș!
O sa iau ce ai zis tu, propranonol nu știu dacă am. voie sa iau asa după ureche! Familia face presiuni pe mine sa merg la munca când eu de abia pot sa ies în oraș cu xanax, fără e dezastru! O sa ajung la sinucidere probabil nu știu nu pot trai asa la nesfârșit, eram normal pana nu am niște probleme cu niște tâmpiți sociopati.

| ioana748 a răspuns (pentru Celdrept):

Hey,
Multumesc ca mi ai impartasit gandurile tale.
Propranololul se da si fara reteta, dar poti vorbi cu un medic in privința lui.
Nu te a mintit doctorul sunt multi in aceeasi situatie ca tine.
Nu i vezi pentru ca se chinuie sa mascheze, dar sunt multi tineri cu simptomele povestite de tine.
Cred ca ar trebui sa iei si ceva minerale si vitamine.
Cu transpirația nu ai ce sa faci decat sa te imbraci adecvat, hainute prin care sa nu se observe neapărat.
Nu stiu din ce oras esti, insa daca tot iti trec ganduri de sinucidere prin cap, poate ar trebui sa te internezi la un spital de psihiatrie.
Daca ai muncit in tara, fie si pentru putin timp, ai putea sa obtii o pensie pe caz de boala.
Inainte de asta faci un dosar pentru o indemnizație.
Daca momentan nu poti munci...ma gandeam sa ai un venit.
Stiu ca Xanaxul te pune la pamant dar ce sa faci daca nu poti fara el.
Se vede ca esti un om destept si instruit, insa genul acesta de probleme se duc spre oamenii foarte inteligenti cu preponderenta, tocmai pentru ca nu sunt ignoranti.
Ai dreptate ca suntem Intr o tara de inapoiati si ca exista tari cu mentalitate evoluata unde oamenii isi vad de treaba lor si daca mergi dezbrăcat pe strada unul nu se uita dupa tine pentru ca nu prea ii intereseaza cum vezi tu moda la ora aia.
Este greu de explicat cuiva...trebuie trait acolo o perioadă.Nu tu barfa, nu rautate gratuita, esti tratat cu respect indiferent de situatie. Omul cu bun simt este imediat luat ca atare si
primit in grup. Poti fi tu, autentic fara sa ti fie teama ca spune cineva ca faci pe desteptul sau ca esti vreun extraterestru.
Insa, uite ca asta i situația, din anumite considerente suntem pe aici prin România, inapoi.
Cum simti. poti pleca din nou, daca contextul vietii iti permite.
Pana la urma nu putem schimba mediul înconjurător si trebuie sa acceptam ca nu depinde totul de noi. Insa ceea ce este strict alegerea noastra trebuie facut cu discernământ.
Facem ce tine de noi cu viata noastra, restul cu alegerile lor.
Stiu ca suntem interconectati dar daca vrei sa ti vezi de propriul Univers chiar poti.
Viata ta depinde Intr o mare măsura de tine, lasand la o parte hazardul care este o constanta in viata tuturor.
Mi a facut placere sa vorbesc cu tine.
Seara frumoasa.❤️