| MaraAndra a întrebat:

Ce pasta de dinti, periuta, apa de gura sa folosesc, si cu ce sa ma spal pentru a-mi albi dintii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Daca ai in casa bicarbonat de sodiu alimentar, inmoaie periuta in apa si pune bicarbonat.Periaza bine dinti, dupa care pui pasta de dinti si continui periajul.Clatesti bine gura cu apa si in cateva zile o sa ramai surprins ce dinti albi vei avea!

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sincer nu exista in comert pasta de dinti care sa-ti albeasca dintii.Auzisem mai demult de renumita pasta Pearl Drops cum ca ar fi laudata si de britanici, dar nu albeste dintii aproape deloc desi am folosit-o 3 luni. Apoi am inceput cu altele care promiteau acelasi lucru:Blendamed 3D White, Colgate etc
Cea mai eficienta solutie este cea clasica cu bicarbonat.Dar ai grija pentru ca daca o folosesti mai mult de 1 data pe saptamana distruge smaltul si sensibilizeaza foarte tare dintii.

| autodidact a răspuns:

Albirea dinților cu ajutorul anumitor paste de dinți este deja un mit. Personal am încercat mai multe paste de dinți care albesc dinții fumătorilor (Forman), deși nu sunt fumător și nu am fumat niciodată, paste de dinți cu inserții de cărbune (pastă de dinți neagră sau ceva mai închisă la culoare). Rezultatul: nul. Totul reprezintă strategie de marketing, în cazul acestor paste de dinți care trebuiau "să albească dinții", deși erau de bună calitate. Poate că luptau contra cariilor, împrospătau cavitatea bucală, dar nicidecum nu erau dedicate albirii dinților. Există niște rețete băbești, cu legendarul bicarbonat, dar prezintă ceva riscuri dacă este utilizat în exces. Alimentația, trecerea timpului, o igienă dentară precară, anumite afecțiuni, fiidcă niște dinți albi sunt un semn evident al sănătății proprietarului dinților, îngălbenesc dinții. Albirea dinților se poate realiza în cabinete stomatologice și clinici mai pretențioase, cu tehnologii mai recente (laser, geluri dedicate), care pot reda frumusețea și strălucirea primară a dinților, dar nici aceasta nu este definitivă. Albirea dinților presupune și ceva riscuri, spun unele voci, oricum, ar fi de recomandat albirea dinților într-un cabinet de încredere, chiar dacă prețurile sunt mai mari.