| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa fac daca imi transpira palmele destul de des?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Nu prea poti face nimic. Are un prieten problema asta si am cautat cu el cauze si am ajuns la concluzia ca cel mai probabil e ceva genetic si trebuie sa suporti asta. La el cred ca mai intervine si faptul ca ii place sa stea in casa la peste 24-25 de grade iarna, ceea ce mi se pare mult. Alimentatia nesanatoasa (multa cafea, sucuri acidulate, fast-food) poate fi iar o cauza. Stresul de asemenea. Daca nu aveai problema asta si a aparut acum si ai slabit nejustificat in ultimul timp, poate exista o problema si un consult de specialitate e chiar necesar. Daca ai in familie o persoana care sufera de transpiratie excesiva (nu neaparat a palmelor), problema ta e 100% genetica si trebuie sa astepti, in timp se diminueaza.

Pentru linistea ta, mergi la un dermatolog si iti va da el si solutii potrivite pentru pielea ta.

| ardei795 a răspuns:

E ciudat, pentru ca eu ma intreb de ce am palmele uscate mereu. Esti emotiv? Incearca solutii de la farmacie si un consult la dr.

| cosssmyn a răspuns:

Cand se intampla asta? In ce situatii mai exact?

| anonim_4396 explică (pentru cosssmyn):

Cand stau la pc sau scriu.

| cosssmyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.sfatulmedicului.ro/......a-excesiva poate te ajuta ceva de aici, daca nu, mai documenteaza-te.

Răspuns utilizator avertizat
| Elenina356 a răspuns:

Sa ai la tine servetele umede sau uscate.

| anonim_4396 explică (pentru Elenina356):

Ce mai sfat laughing

| VladIrina a răspuns:

Citește despre hiperhidroză https://ro.wikipedia.org/wiki/Hiperhidroz%C4%83
Exista antiperspirante. Alte tratamente daca vrei trebuie recomandate de medicul specialist.

| anonim_4396 explică (pentru VladIrina):

Mare mi-e mie cheful sa citesc de toate bolile.