| Julyett a întrebat:

Ce retete de dulciuri/salata de fructe sau altceva stiti dar care sa nu ingrase?

Ofer funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Sa inteleg ca vrei ceva dulce? Daca da, salatele de fructe nu ingrasa.Asta daca nu te gandesti sa pui topping de ciocolata sau frisca deasupra

| Julyett explică (pentru DNSK):

Fara toping salata! si da as vrea ceva dulce. as vrea o reteta ceva.

| DNSK a răspuns (pentru Julyett):

Foloseste kiwi, banane, portocale(sau mandarine), ananas, mere, in general orice fruct care iti place. Cantitatile le alegi tu. Daca vrei sa fie mai acra, adauga mai multe portocale. Pentru un plus de gust, pune putina esenta de rom sau vanilie, alune (nu prajite), migdale crude, nuci maruntite. Mie imi place si cu scortisoara salata de fructe, asa ca e alegerea ta ce pui. Nu face toate combinatiile astea odata pentru ca va fi un esec
Amesteca-le bine si baga-le un pic la frigider

Daca vrei altceva decat salata, anunta-ma

| Julyett explică (pentru DNSK):

O sa incerc! As vrea in general retete pentru desert.dar orice e bine venit. [care nu ingrasa bineinteles] tin o dieta si cateodata as mai manca si ceva dulce...

| DNSK a răspuns (pentru Julyett):

In general, dulciurile dietetice necesita ceva timp pentru preparare. Eu mananc biscuiti dietetici

| BuGz a răspuns:

Uite cateva retete :
1. Salata de fructe :
Ingrediente:
capsune 1 ceasca
kiwi 2 bucati
afine 1 ceasca
mar 1 bucata
menta 8 frunze
suc de lamaie 4 lingurite
frisca 1 tub
Preparare:
Se amesteca intr-un castron mare de sticla capsunele taiate in doua, pe lungime, kiwi si marul curatate de coaja si tocate cubulete, boabele de afine.

Se da vasul la rece in frigider, timp de 1 ora.

Se adauga zeama de lamaie, frisca apoi menta proaspata tocata marunt sau lasata intreaga.
2. babana flembata :
Ingrediente:
banana 2 bucati
coniac 50 g
unt nesarat 30 g
zahar 1 lingura
menta
Preparare:
Se toaca menta. Se decojesc bananele si se taie in jumatati pe lung. Se rumenesc in tigaie cu putin unt.

Intr-un bol separat se incalzeste coniacul si se flambeaza cu grija: cand este cald, se va aprinde mai usor.

Se pune coniacul peste banane si, tot cu grija, se lasa sa se aprinda.

La sfarsit se adauga zaharul.

Se servesc calde.
POFTA mare big grin

| myruna2012 a răspuns:

Pai, eu zic sa iei mere, banane, amdarine, portocale, ananas si ce fructe iti mai plac
Si le tai bucatele mici (patrate) si apoi pe pui intr-un bol si le mananci. happy

Funda?