| Blossomis a întrebat:

Salut tuturor.
De ceva timp am inceput sa mananc mult mai sanatos.
AM renuntat la prajeli,dulciuri,produse pe patiserie,paine,conserve.
As vrea mai multe retete de salate care nu ingrasa.
EU stiu doar salata obisnuita din castraveti,rosii, ceapa.
As vrea sa imi fac o salata din varza si morcov dar nu stiu ce as mai include.
As vrea sa fie destul de satioasa dar sa nu ingrase.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.e-retete.ro/salate

| ana233 a răspuns:

Http://www.facebook.com/....../photo.php
http://www.facebook.com/....../photo.php
Daca mai vrei alte salate cauta pe pagina de Facebook a lui Carmen Bruma la imagini. A doua salata aia cu pastai parca sa stii ca are satietate mare.

| mihaelutzamy a răspuns:

Fa salata de varzuca, e foarte bunicicaaa.sau fa salata in care sa adaugi si bucatele de carne de pui. sau manaca salata de sfecla cu putin ghimbir, e super buna.

| Fantoma_1807 a răspuns:

Sunt multe salate, acum poti sa/ti prepari o salata de varza simpla, sau poti prepara o salata de cruditati cu morcov, telina si sfecla rosie mie imi place simpla fara mar sau maioneza, la fel o salata verde ca este pe piata, o salata de rucola care mie imi place la fel, o salata cu cartofi, ardei gras, castravete si o conserva de ton, sau una care este super, o salata din frunze de spanac, unul sau doi cartofi fierti, ridichi si ou fiert, sunt foarte multe care se pot prepara acum la unele poti adauga si niste piept de pui. eu le asezonez cu ulei de masline si zeama de lamaie.

| NicolasG a răspuns:

O precizare importanta:cerealele sunt f necesare, deci painea e buna mai ales integrala.o masina de paine:50-100$la carrefour, iar faina la orice moara.
sigur nu angrasa ci ce adaugi peste ea.
sfaturi de la cineva care a fost"rotund":
http://drcalinmarginean.blogspot.com.es/p/prezentari-video.html
doctorul are destule prezentari inteligente
o supercarte de sanatate:http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=21693
salate:ardei,varza rosie, dovlecel(nu prea mare, e asemanator cu castravetele)
salata simpla de:ceapa+lecitina de soia+un piic ulei+un piiic sare
o alta solemnitate an vegetarianism:dr VIRGIL STROIESCU
succes
poti adresa si alte antrebari, daca stiu te ajut

| MariaMirabell a răspuns:

Poti face salata verde sau mixta adica salata, morcov ras si o cutie de ton daca ii adaugi e foarte buna si sanatoasa. sau:
Salata de orez.
Fierbi orezul in apa clocotita cu sare dupa gust respectind timpul indicat pe cutie, cind e fiert scurgi apa si il treci sub jet de apa rece, dupa il pui in castron si ii poti adauga, castraveciori, cogosari, si alte verdeturi de la borcan din otet sau mai simplu cumperi bocane cu muraturi taiate cubulete si mixte ispre pentru astfel de salate. Deci pui in orezul fiert aceste muraturi, poti adauga si o cutie de ton in ulei de masline sau crenvusti taiati cubulete, un pic de iaurt sau u mustar, la alegere, e bun si satios.
-Salata de varza dulce, morcov ras, poti adauga rosie, si suc de lamie si un pic de ulei sau poti adauga iaurt la salata de varza cu morcov cit si la salata verde cu morcov, e bun daca pui o cutie mica. La salata verde poti pune si ou fiert taiat felii sau motarella si morcov ras. Sunt bune salatele in general, acrite cu otet balsaminc de modena sau cu lamie.

| ggalilei a răspuns:

Poti incerca si o salata de fructe, in loc de desert, de ce nu? Oricum nu ingrasa, nu contine proteine, in plus e foarte buna la gust.

| Kos93 a răspuns:

Salut big grin, salata de laptuca, sau salata de leurda sau de varza cu un pic de piper.
Dar din pacate nu e sezonu sad, daca doresti sa slabesti orezu e foarte bun pentru orice sanatate si silueta big grin si sport de exemplu eu personal alerg e o metoda foarte buna de a slabi al slabit 10 kg iar acum alerg de placere si pentru a ma relaxa big grin
^.^