| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac daca sunt tare constipat? Va rog, nu radeti sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Nu e deloc de ras.Si eu am avut probleme, si daca nu sunt tratate in timp util pot aparea complicatii.La mine combinatia legume cu lapte sau inghetata cu salata de rosii nu avea absolut nici un efect. Puteam sa beau si o cisterna cu apa, in zadar! Dulcolaxul a avut efect in prima zi, apoi nimic.Am fost la farmacie si mi-a recomandat sa beau ceai de crusin. E un ceai cu efect laxativ care provoaca eliminarea continutului tubului digestiv. Obisnuiam sa beau seara inainte de culcare si isi facea efectul a doua zi pe la ora 10. Ti-l recomand cu caldura, pe mine m-a ajutatwinking

11 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Furazolidon-ul este pentru asta. Sau poti intreba farmacista sau medicul de familie ce poti lua. Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie sa-ti dea reteta si sa-ti spuna si dozajul optim. Sanatate!

| yasminna a răspuns:

Dulcolaxul e bun pentru a combate constipatia.Incearca si ceaiuri diuretice. Da o fuga la farmacie si intreaba si farmacista.

| beba a răspuns:

Nu radem, stai linistit. Poate Dulcolax ar ajuta.

| dulcineea a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa mergi la un medic specialist pentru a determina cauza si de aici pleaca si tratamentul: schimbarea alimentatiei, diferite medicamente, etc. Si foarte important: nu lua medicamente dupa ureche sau dupa ce iti recomanda unul si altul, pentru ca ce face bine unuia tie s-ar putea sa-ti face rau! Tratamentul trebuie personalizat chiar daca aparent boala este aceeasi! Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la medic, o dieta bogata in fructe laxante-prune, struguri, pere, piersici, iaurturi degresate, sucuri cu gaz

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mananci legume si fructe, bei ceai verde antiadipos. pentru alte indicatii te adresezi medicului de familie.(furazolidonul este indicat la situatia inversawinking )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru constipati cronica-cate oua crude de prepelita sa beau dimineata?

| DiannaSj a răspuns:

Stiu ca pare absurd dar, eu cand am fost constipata am incercat sa ma stric la stomac incercand apa cu laptewinking nu radeti, dar sa stiti ca mi-a folosit. baftahappy

| adiviscan a răspuns:

BEI OUA DE PREPELITA CRUDE

| andreyandreutzzu a răspuns:

Si mie mi se intampla acelasi lucru si nu stiu ce sa fac poate ma ajutati si pe mine!

| andreyandreutzzu a răspuns:

Dar sa sici no sa incerc cu oua de prepelita ca e un gust...