| mjynhgfbvdc a întrebat:

Am scaun relativ negru si sunt putin constipat adica ma chinui foarte tare sa ies putin...
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sângele din zona digestivă dacă ajunge în scaun este negru. Dacă nu ai mâncat ceva care să dea această culoare, este bine să mergi la medic.

| Lukasssz a răspuns:

Ai nevoie de clismahee hee

| RAY a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu e de glumit poate sânge cu scaun

| mjynhgfbvdc explică (pentru RAY):

E grav?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea ceai. Pe mine ceaiul de fenicul m-a ajutat când m-am constipat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpară și bea un ceai pentru constipație.

| 4ndr33y a răspuns:

Este o sansa mica sa fie "melena" ceea ce e grav.
Mananca mai putina carne rosie, in special prajita, sa ai o proportie in farfurie de 30 carne, 70 legume. Hidradeaza-te bine fara sucuri si bauturi alcoolice, daca ai probleme, ia-ti niste supozitoare cu glicerina.

| mjynhgfbvdc explică (pentru 4ndr33y):

Faza e ca nu e moale si nu e urat mirositor, tot poate sa fie melana?

| 4ndr33y a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Da, dar in cantitate mica. Spune-mi ce ai mancat si ce ai baut in ultimele 24-48h.

| mjynhgfbvdc explică (pentru 4ndr33y):

Terci de ovaz, shaorma, carnati, mici, alcool(strong bow, sampanie, vin), suc(fara acid si cu acid nu stiu exact de care suc) si cam atat parca

| 4ndr33y a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Vinul rosu coloreaza scaunul, mai ales in cantitati mari peste 500 ml - 1 L, daca in shaorma ai avut sfecla rosie, acelasi lucru.
Per ansamblu ai consumat cam multa carne, nu te judec dar este o potentiala cauza, daca situatia continua asa si zilele urmatoare, ti-as recomanda sa te consulti cu medicul.

| mjynhgfbvdc explică (pentru 4ndr33y):

Am mai patit de multe ori sa am scaun negru o zi si cam atat doar ca nu eram si constipat, ieri de exemplu nu l am avut negru

| 4ndr33y a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Nu ma arunc la ipoteze dar este posibil sa fie un ulcer mic care se inchide temporar, apoi iar erupe.
Melena apare cand exista o sangerare in tractul superior al sistemului digestiv, astfel incat sangele are timp sa se coaguleze (de aici si culoarea).
Daca sangerarea s-ar produce in tractul inferor, ultima parte a colonului (sigmoid), rect, hemoroizi, s-ar vedea fire rosii de sange.

| mjynhgfbvdc explică (pentru 4ndr33y):

Oricum alte simptome nu am in afara de putina constipatie si scaun care nu e negru negru e un fel de negru deschis nu stiu cum sa zic

| RAY a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Dacă chiar e sânge e grav dar dacă ai consumat fier e normal

| mjynhgfbvdc explică (pentru RAY):

Am mancat terci de ovaz si piept de pui(ambele contin fier) si mult fastfood + mici, carnati etc

| mjynhgfbvdc explică (pentru 4ndr33y):

Nu mai am scaun negru, sunt ok, ms la toti de raspunsuri