| Cezy2013 a întrebat:

Inainte de a pune intrebarea VA ROG sa nu radeti. De azi-dimineata sunt tare constipat. Am dureri abdominale si nu pot elimina fecalele. Ce pot face? Este prima data cand patesc asa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Introdu in rect un supozitor cu glicerina.

| AdiyAdriann a răspuns (pentru Abh):

Salut,sunt in aceeasi situatie, sunt constipat de catava zile si nu pot defeca deloc. Daca iau un supozitor o sa pot defeca mai usor, si in cat timp o sa-si faca efectul?

| Abh a răspuns (pentru AdiyAdriann):

Ar trebui sa ai scaun in orele urmatoare, depinde insa de fiecare organism.

| mona a răspuns:

ceaiul de musetel, iaurtul, supa te vor ajuta

| dannyel86 a răspuns:

Banana si leusteanul sunt remedii naturiste pentru astfel de probleme. Nu te indopa cu medicamente! Mai bine bea ceaiuri cu efect laxativ, dar numai cat sa scapi de constipatie. Pe urma iti reglezi tranzitul cu banane (bune si la constipatie, dar si la diaree).

andreia67
| andreia67 a răspuns:

2 pastile de Dulcolax si bea multa apa. Si bineinteles incearca sa nu pleci de acasa pana nu te golesti. Rezultat garantat!

| VladHelp a răspuns:

Pai mananca ceva stricat (pare o prostie) ca sa iti vina la baie si cand elimini fecalele, le elimini pe toate (iti cam dereglezi stomacul) tine minte ca E DOAR UN SFAT.

| AndyLoren1310 a răspuns:

Incearca un medicament cu efect laxativ, nu-mi vine niciunul in minte acum. Sper sa treci peste "pasa" asta proasta! Bafta!

| MihaelaMaria85 a răspuns:

Incearc a sa bei un suc de fructe facut in casa indulcit cu miere sau apa calda cu lamaie si eventual cu miere sau ceai laxativ(din cate stiu cel de crusin este foarte bun). Mai poti mananca iaurt sau sana cu dulceata.Ai grija ca pe parcursul timpului sa bei sufieciente lichide.
Daca nu reusesti poti recurge la medicamente cu efect laxativ: dulcolax, supozitor cu glicerina
Multa sanatate!