| 1ianuarie1februarie a întrebat:

Ce să fac să nu mai cresc în înălţime? Am 16 ani şi jumătate şi înălţime 1, 63. Fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ridică haltere foarte grele ceva timp, mai ales să le ridici peste cap, în felul ăsta îți vei forța coloana și nu vei mai crește.

7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Procesul de crestere se incheie dupa 18 ani.
Nu prea ai cum impiedica procesul de crestere!
Parintii tai sunt scunzi?

| 1ianuarie1februarie explică (pentru Fatamuntilor):

Da,sunt scunzi. Apropo, sunt fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
vei creste normal atat cat iti este forma dar un sport, mancare sanatoasa, dormit regulat, consumul a 2 litri de apa minim zilnic poate ajuta corpului.
O zi buna.

| Gabitzu246 a răspuns:

Hahahaha 1,63 la aproape 17 ani este foarte normal, de ce ai vrea sa fii mic/a?
cea mai amuzanta intrebare pe ziua de azi, mi-ai facut seara mai frumoasa.
Aa btw, degeaba ridici haltere sau alte prostii, corpul tau va creste cum vrea el.

| AlexSalutir a răspuns:

Cum a zis si turbox,ridica greutafi foarte grele,pune multe kg dupa cap, oricum nu incerca sa faci ceva prea prostesc, nu cred ca ai vrea sa te opereze de hernie sau apendicita, sau mai ai si alta varianta misto dar risti sa nu te lasi de ele, apucate de fumat fratelo tongue bafta.

| TrololollPrettyDevil a răspuns:

De ce ar vrea cineva sa fie scund. -.- Btw, ridica greutati pentru ca asa forta de atractie (ma refer la gravitatie) va fi mult mai mare ).
Sau daca esti fata, stai calma ca nu mai cresti mult. ^-^

| justjohn a răspuns:

serios laughing) hai ca eu mai vreau sa cresc dar nu se mai poate, dorinta ta e direct proportionala cu dorinta mea