| SnicK a întrebat:

Ce se intampla daca cineva ia antibiotice si bea alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Cateva dintre efectele combinarii alcoolului si a antibioticelor sunt: greturi, varsaturi, convulsii, crampe abdominale, dureri de cap, accelerarea pulsului. In plus, mai " beneficiezi" de transformarea medicamentelor in toxine periculoase pentru organism datorita actiunii alcoolului, ce afecteaza mai ales ficatul.

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai 12 ore de la ingestia alcoolului.

| mymed a răspuns:

Alcoolul poate inactiva unele antibiotice.

| darrio2007 a răspuns:

Antibioticele nu isi mai fac efectul.

| ion2015 a răspuns:

Greata, ameteala si antibioticul isi pierde efectul

| paodoolse a răspuns:

Nu se intampla nimic daca nu esti beat:* funda!

| skillaT a răspuns:

Nu'si fac efectu'

| Andrei12012 a răspuns:

Depinde de ce antibiotice ia si de cat alcool consuma. Ar fi mai bine sa nu consume alcooltongue