| alinaa765 a întrebat:

Ce se intampla daca combini antihistaminicele(aerius) cu alcool? Am luat in seara asta si nu am realizat ca nu ar trebui sa beau alcool. Maine este ziua mea si organizez o intalnire, cam in cat timp trece efectul? Pe net scrie ca si 72 de ore

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este logic că (scuze cacofonia) nu trebuie sa consumi alcool cand iei medicamente.
In primul rand medicamentul nu va mai avea efectul scontat.
Iar in alte cazuri combinatia alcool+medicamente pate duce la niste reactii negative.
Daca nu te-ai putut abtine de la alcool, inseamna ca ai ceva experienta in acest domeniu.

| alinaa765 explică (pentru darrio2007):

Nu am consumat inca. Ieri seara am luat si astazi seara e petrecerea. Nu inseamna ca am experienta. Sunt om, sunt tanara si as bea si eu un pahar de vin?

| darrio2007 a răspuns (pentru alinaa765):

Eu am inteles ca ai baut deja. Scuze.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este recomandat sa bei deloc alcool cand iei antihistaminice, ca apotia ve areactii adverse urate, umflat fata, soc anafilatic samd.

| ioana748 a răspuns:

Nu o sa se intample nimic rau. Distreaza te linistita.
La multi ani!

| Lupică27 a răspuns:

Nu patesti nimic ma, nu iei maine daca bei

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic, conform prospectului! Doar că nu are efectul scontat pastila de protecție antialergică.

| 222alexx111 a răspuns:

Combinația dintre antihistaminicele (precum Aerius, care conțin desloratadină) și alcool poate avea efecte negative și nedorite asupra organismului. Este important să fii conștient de aceste aspecte și să fii precaut în utilizarea medicamentelor împreună cu alcoolul. Iată câteva informații importante:

Efectele combinației antihistaminicelor cu alcoolul: Ambele substanțe pot afecta sistemul nervos central. Alcoolul poate potența efectele sedative sau deprimante ale antihistaminicelor, ceea ce poate duce la somnolență excesivă, slăbiciune musculară, amețeli și dificultăți de coordonare.

Timpul de eliminare a efectelor: Timpul exact în care efectele combinației antihistaminicelor cu alcoolul se disipează poate varia de la o persoană la alta și depinde de cât de mult alcool ai consumat, cât de multe antihistaminice ai luat și metabolismul tău individual. În general, efectele combinației pot persista timp de câteva ore până la o zi sau mai mult.

Recomandări generale: Dacă ai consumat alcool în combinație cu antihistaminice, este important să eviți să conduci vehicule sau să efectuezi activități care necesită o atenție sporită până când efectele sedative ale medicamentului dispar complet.

Îngrijorări legate de sănătate: Dacă ai orice simptome neobișnuite sau te îngrijorează starea ta de sănătate în urma combinației antihistaminicelor cu alcoolul, este recomandat să consulți un medic sau un specialist în sănătate pentru evaluare și sfaturi suplimentare.

Înainte de a participa la evenimentul de mâine, încearcă să te odihnești suficient și să ai grijă de tine. Dacă ai nelămuriri sau îngrijorări suplimentare, este întotdeauna bine să ceri sfatul unui profesionist medical calificat. Sper că ziua ta va fi plăcută și fără probleme de sănătate!