| andutz a întrebat:

Ce se intampla daca inghiti un fir de par de pisica? Am auzit tot felul de zvonuri ca mori, sau iti ramane in organism toata viata si trebuie sa faci operatie ca sa ti-l scoti. Totusi, as vrea sa stiu, ce se intampla? Cred ca am inghitit mai mult decat unullaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Părul de pisică sau de câine poate produce chistul hidatic localizat în ficat sau plămâni, conform culturii populare. Numai că specialiştii au altă părere despre acest chist.

Chistul hidatic este produs de larva unui parazit care trăieşte în intestinele câinelui şi nu pe firul de păr al acestui patruped. De asemenea, nici părul de pisică nu este un mediu de viaţă bun pentru parazitul care produce chistul hidatic. Felinele se contaminează cu o specie a acestui parazit care se transmite doar la şoarece, nicidecum la om.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Eteee eu ii mai las pe amandoi sa doarma cu mine e imposibil sa nu fi aspirat si eu vreun firicel intre timphee hee

| Cristianne a răspuns:

Si eu am auzit dar acum vreo 2-3 ani cand respiram si stateam langa mata mea am "aspirat"si un firicel...si uite-traieeeeeeeesclaughing

| Punishment a răspuns:

Doamne ajuta †!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rahaturi! Firul de par al pisicii este un pericol doar daca ajunge in plamani. Daca-l inghiti, va fi eliminat pe usa din dos, ca orice lucru (mic) ce nu poate fi asimilat de catre organism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, du-te la un doctor si intreaba ce e de facut, daca ti-e frica du-te cu cineva cunoscut si intelegator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu-i de ras! chiar poti sa mori!sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci daca inghiti un fir de par de pisica nu are ce sa ti se intample pentru ca eu am pisica si inghit zilnic fire de par de la ea si nu mi sa intamlpat niciodata nimic asa ca stati calmi nu se intampla nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms, mersi, mersi foarte mult eu chiar acum imi venea sa plang ca cred ca am inghitit un fir de par de pisica si mi-e frica sa nu mor ca o prietena de-a mea a zis ca daca inghiti un fir de par de pisica trebuie sa te operezi si mi-e frica. Mi-e frica si pentru ca parintii mei nu vor avea destui bani sa ma opereze si in plus, am doar 9 ani, va multumesc foarte mult si sper ca sa nu trebuie sa fac treaba aiaacrying(...ca de multe ori am avut inpresia ca am incghitit un fir de par, dar nu s-a intamplat nimic, sper ca asa sa fie si in continuare si s-ar putea sa fie adv pentru ca pisica de la acre am inghitit eu un fir de par era neagra si statea pe afara si mi-e frica.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu, astea de pisica sunt mai periculoase ca alea de om?

| Adryano_4588 a răspuns:

Daca tu nu ai alergie si daca pisica ta e sanatoasa, teoretic nu ar trebui sa ti se intample nimic.

| Sn2013 a răspuns:

Din cate am citit se dizolva sau ceva de genul, oricum cred ca am aspirat si eu de la pisica. Oricum daca stai si te gandesti nimeni nu e sanatos.

| george_1641 a răspuns:

Daca te simti rau de cand ai inghitit te poti duce la medicul tau la care esti inscris si poti face o consultatie, sa nu fie grav pe mai tarziu. De murit, lol, sincer nu cred poate de altceva.

| Marian_George_1989 a răspuns:

Sall, am si eu i pisica si acum 3 zile am inghitit un fir de par, simteam senzatii de greata si apasari pe plamani, dar in vreo 3 ori mi-a trecut, asa ca nu te ambala asa tare cum am facut eu. De la un fir nu prea patesti multe.