| Sorinx a întrebat:

Ce se intampla daca inghitit fire de par, animal sau scame.Pt ca cred ca nu ai cum sa nu inghiti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, nu se intampla nimic, le elimini prin treaba mare!
Dar daca le inspiri, se pot duce in plamani si abia atunci apar probleme.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu se intampla nimic. Copiii mici daca inghit fire de par de animale pot sa apara complicatii, dar la un adult foarte rar se intampla sa dea vreo boala.

Multa sanatate.

| vocea a răspuns:

Daca inghiti nu are nimic dar sa nu iti intre pe nas ca se cu la plamani si faci operatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul inghite si insecte in somn
Oricum, n-ai ce sa patesti, depinde de cat de mult inghiti

| Harley18 a răspuns:

Poti sa ajungi la opertatie, nu te juca!

| Miss25JK a răspuns:

Sincer nu cred ca ai cum sa le inghiti pentru ca le simti in gura intai, apoi eu am doua pisici cu blana lunga ( ragdoll ) si nu am inghitit niciodata fire de par, daca s-a intamplat sa imi ajunga in gura, am simtit, dar nu e asa o mare nenorocire daca inghiti un fir de par sau o scama. Multa lume face o tragedie din acest aspect insa nu e chiar asa.

| dermdoc a răspuns:

Intr-adevar, bezoarele (caci asa se numesc ghemurile de par sau fibre nedigerabile ce se pot forma in stomac) sunt foarte rare la adulti (mult mai frecvente insa la copii). De obicei doar la crescatorii de animale mai apare cate un caz. In cazul in care totusi se formeaza un bezoar cea mai importanta complicatie este obstructia intestinelor care se numeste "ocluzie intestinala" si de obicei se lasa cu operatie.