| bleakk a întrebat:

Ce se intampla daca mananci zahar(mai mult sau mai putin)?

-Creste glicemia din sange.

Ce se intampla daca si cand creste glicemia din sange?

-Astept raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Diabet faci cand concentratia glucidelor din sange este peste normal.Aceasta concentratie este echilibrata de insulina, un hormon pancreatic.Cand secretia insulinei este sub normal, nivelul glucidelor automat creste si ajungi la diabet.Aceasta boala poate fi vindecata in primele stadii dar mai tarziu, poate doar sa fie tinuta in frau de regim alimentar sau medicamentatie.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Tot c e este consumat peste masura, dauneaza intregului organism, asa ca, dulcele in exces duce la diabet.
Poti intreba medicul de familie ori poti cerceta pe google
O seara frumoasa sa aihappy

| bleakk explică (pentru caramela):

Si cum faci diabet? ajungand sa cresti mereu glicemia?

| caramela a răspuns (pentru bleakk):

Diabetul se face si de la dulce in exces/stres/suparare puternica sunt mai multi factori.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru bleakk):

Diabet faci cand concentratia glucidelor din sange este peste normal.Aceasta concentratie este echilibrata de insulina, un hormon pancreatic.Cand secretia insulinei este sub normal, nivelul glucidelor automat creste si ajungi la diabet.Aceasta boala poate fi vindecata in primele stadii dar mai tarziu, poate doar sa fie tinuta in frau de regim alimentar sau medicamentatie.

| LDCCristi a răspuns:

Faci diabet.