| AlExUtZu4423 a întrebat:

Ce se intampla daca te musca o capusa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PlasticMoon a răspuns:

Pai iti suge sangele pana se face mare, apoi ti se infecteaza locul respectiv si ar trebui sa te duci la doctor sa o scoata pentru ca daca o iei tu singur ar putea sa ti ramana capul capusii acolo si sa paralizezi temporar...

5 răspunsuri:
| adi021 a răspuns:

Ai putea sa mori, DOAMNE FERESTE.

| AlExUtZu4423 explică:

Multumesc pentru respunsuri, nu m-a muscat inca o caspusa. happy

| roxanaclipaflorentina a răspuns:

Muscatura unei capuse este foarte periculoase au fost cazuri unde oameni care au fost muscati au decedat

| Fatanebunatica a răspuns:

Muşcătura unei căpuşe poate fi periculoasă atât pentru patrupede, cât şi pentru oameni.

"Căpuşele sunt foarte periculoase şi trebuie foarte multă atenţie în această perioadă. Sunt periculoase atât pentru animale, cât şi pentru oameni", ne-a explicat medicul veterinar Bogdan Balascău din Capitală.

Viaţa unui câine muşcat este în pericol
După ce un câine a fost muşcat de căpuşe, starea lui sănătate este în pericol. "În special la animale muşcăturile căpuşelor sunt foarte periculoase. Câinii sunt foarte sensibili la căpuşe. Patrupedele pot chiar şi să moară dacă nu sunt tratate la timp. Un câine după ce este muşcat dezvoltă un fel de infecţie, un fel de anemie care trebuie tratată imediat", ne-a explicat specialistul. Un patruped muşcat de căpuşe arată slăbit şi dă semne evidente că nu se simte în putere.

La oameni apar complicaţii ale altor boli
Viaţa unui om nu este neapărat în pericol după ce a fost muşcat de căpuşe. "Însă chiar şi aşa trebuie foarte mare atenţie. Căpuşele atacă omul, iar în urma unei muşcături un om poate prezenta infecţii şi alte probleme care se pot complica, vedeţi cazul lui Şerban Ionescu", a explicat medicul veterinar. "Vreau să mai precizez că nu este niciun pericol pentru o persoană care a fost muşcată de un câine atacat de căpuşe. Infecţia de la câine nu se transmite la om", a mai adăugat Bogdan Balascău.
Căpuşele transmit boala denumită Lyme (Borrelia) în momentul când ajung să muşte o persoană.

| lacramioarra a răspuns:

Din cate stiu eu capusa iti intra sub piele si iti suge sangele....si normal ca, creste din ce in ce mai mare, de aceea trebuie scoasa neaparatwinking