| anonim_4396 a întrebat:

In cate ore ai putea muri daca te musca o capusa?

Răspuns Câştigător
| David95_2915 a răspuns:

Daca doar te musca nu patesti nimica. Dar daca patrunda in piele fugi repede la spital sa iti dea antibiotice!
Durata mortalitati nu este estimata. depinde si de capusa si cum tea muscat poate dura zile ba chiar saptamani ca sa mori

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

48 sau 72 de ore aproximativ.

| sherlock a răspuns:

Din cate am citit in un articol din un ziar online se poate murii de la muscatura de capusa. Din cate scriu in acel ziar pot purta o boala de numita \"boala Lyme\" sau Borrelioza. Dupa inca un search am mai descoperit ca sunt purtatoare si de alte boli.

| selfie a răspuns:

Nu ore ci zile, si nu este sigur faptul ca vei muri big grin. Daca te musca iti da boli la creier si o sa devi "handi" sa zic asa si daca patesti ceva mai grav poate interveni si moartea big grin Unele capuse nu transmit nimic. Daca ai pe tine sau o mai ai inca dai cu ulei big grin Funda?

| Myuu a răspuns:

Capusa e o insecta mica care isi are locul prin iarba mai ales vara.O capusa nu te poate musca (din cate stiu eu) o capusa se prinde de tine si iti suge sangele si se face mai mare, iar cand ii indepartezi corpul de pe tine ii ramane capul in carne si numai prin operatie ii poti indeparta capul din tine. Verisoara mea a patit asta si a trebui sa o opereze, dar stai linistita nu mori! happy

| perenasop a răspuns:

Nu trebuie sa mori daca te musca o capusa oh go on.

Daca te musca o capusa de piele ea se va infiltra in piciorul tau si va incepe sa iti suga sangele treptat oprindu.ti circulatia sangelui catre picior.In felul acesta nu vei mai putea umbla cu piciorul respectiv.In aceste cazuri trebuie sa te duci la doctor si acesta ti.o va scoate cu un ac sau in cele mai rele cazuri cu o operatie minora.
O zi placuta!

Răspuns utilizator avertizat
| lookingforlove a răspuns:

Consultul medical de urgentaSus
Specialistii recomanda pacientilor sa se prezinte de urgenta la medic in cazul in care:
- Dezvolta semne de aparitie a socului (mai ales in cazul copiilor)
- Apar tulburari de respiratie (moderate sau severe)
- Au avut un alt episod de reactie alergica severa (anafilaxie) care a aparut intr-o situatie similara (intepatura sau muscatura de insecte).
- Apare o tumefactie importanta a limbii, alaturi de edem laringian
- Se instaleaza convulsii necontrolate, in care pacientul este complet neresponsiv si inconstient.
Specialistii nu recomanda:
- Aplicarea diferitelor unguente (pentu a favoriza alunecarea ei), a lacului de unghii, gazului. Toate acestea vor favoriza infectarea zonei.
- Incercarea de ardere a capusei in timp ce se afla atasata de tegument (cu un chibrit sau bricheta) deoarece se pot provoca leziuni grave.
Netratată, muşcătura de căpuşă poate să ducă la afecţiuni grave.
Mai multe detalii:
http://www.sfatulmedicului.ro/......apuse_1266

Rezulta: Nu mori la cateva ore, daca nu o scoti mergi spre alte boli mai grave. Mergi la doctor. Good luck!;)

| Fabrizio a răspuns:

IN 12 ore

| David95_2915 a răspuns:

Pai depinde ca daca te musca nu e asa grav. Dar daca patrunde in piele trebuie sa fugi repede la spital sa iti dea antibiotice! Si durata pana la deces nu poate fi estimata.
De Exemplu verisoara mea a avut o capusa si si-a dat seama prea tarziu cand deja era aproape intrata in organism si a fost internata 3 saptamani la spital si numa prin chinuri a trecut... deci mare grija!

| danaG a răspuns:

Dar cine te-a mintit ca poti muri de la muscatura de capusa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mori trebuie sa ajungi neaparat la doctor sa te tratazi

| KatyB a răspuns:

Capusa nu musca, ea suge sangele si ramane infipta. devil

| AnnaOnlyRock a răspuns:

Capusa? Pai nu mori in cateva ore poate cateva zile laughing