| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intampla daca aseara trebuia sa iau prima pastila yasmin(dupa cele 7 zile de pauza) si nu am luat`o? acum cum trebuie sa incep cu ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

O arunci pe cea care trebuia luata aseara si incepi din seara asta cu urmatoarea! 7 zile trebuie protectie suplimentara cu prezervativ! apoi esti ok!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Dacă aţi uitat să luaţi Yasmin
- Dacă aţi întârziat mai puţin de 12 ore, eficacitatea Yasmin se păstrează. Utilizaţi comprimatul imediat ce vă amintiţi şi administraţi următorul comprimat la ora obişnuită.
- Dacă aţi întârziat mai mult de 12 ore, eficacitatea Yasmin poate fi redusă. Cu cât aţi uitat să utilizaţi mai multe comprimate consecutiv, cu atât riscul de reducere a efectului contraceptiv este mai mare.
Există îndeosebi un risc crescut de a rămâne gravidă dacă uitaţi să utilizaţi comprimatele de la începutul sau de la sfârşitul blisterului. Ca urmare, trebuie să urmaţi regulile de mai jos (vezi şi diagrama de mai jos).
 Mai mult de un comprimat omis din blister
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră.
 Un comprimat omis în săptămâna 1
Administraţi comprimatul omis imediat ce v-aţi amintit chiar dacă aceasta înseamnă să administraţi două comprimate odată. Continuaţi cu celelalte la ora obişnuită. În următoarele 7 zile utilizaţi metode contraceptive suplimentare, de exemplu un prezervativ. Dacă aţi avut contact sexual în săptămâna dinaintea omiterii administrării comprimatului sau aţi uitat să începeţi un blister nou după perioada de pauză, există posibilitatea să rămâneţi gravidă. În acest caz, contactaţi medicul dumneavoastră." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685&ID=33678

Deci, iei ACUM pastila de ieri şi cea de azi la ora obişnuită!

Apoi, intri în "normal"...

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

O iei imediat ce ți-ai adus aminte dacă nu au trecut 12 ore de când trebuia să o iei și continuui! Are prospect de ce nu citești prospectul!

- Dacă aţi întârziat mai puţin de 12 ore, eficacitatea Yasmin se păstrează. Utilizaţi comprimatul imediat ce vă amintiţi şi administraţi următorul comprimat la ora obişnuită. - Dacă aţi întârziat mai mult de 12 ore, eficacitatea Yasmin poate fi redusă. Cu cât aţi uitat să utilizaţi mai multe comprimate consecutiv, cu atât riscul de reducere a efectului contraceptiv este mai mare.

Administraţi comprimatul omis imediat ce v-aţi amintit chiar dacă aceasta înseamnă să administraţi două comprimate odată. Continuaţi cu celelalte la ora obişnuită. În următoarele 7 zile utilizaţi metode contraceptive suplimentare, de exemplu un prezervativ. Dacă aţi avut contact sexual în săptămâna dinaintea omiterii administrării comprimatului sau aţi uitat să începeţi un blister nou după perioada de pauză, există posibilitatea să rămâneţi gravidă. În acest caz, contactaţi medicul dumneavoastră.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Ar fi trebuit să citeşti, doar de-asta sunt introduse prospecte.
Imediat ce-ţi aduci aminte, atunci o iei.
Te pup!

| Music4life a răspuns:

Incepi cu ziua urmatoare, dar ai grija sa nu mai uiti sa le iei.
Daca uiti s-o iei o poti lua in decurs de 12 ore ( ex: trebuia s-o iai la 9 seara si ai uitat dar te trezesti la 7 poti s-o iei linistita ) dar incearca sa exiti astfel de situatii.
Bafta!

| indragostituspun a răspuns:

Trebuie proetectie suplimentara cu prezervativ

| SmeagolCelMare a răspuns:

Ar sa ti se usuce... limba.

| Elenaandreea21 a răspuns (pentru SmeagolCelMare):

Super raspuns... fiecare cu cat poate! :*