| anonim_4396 a întrebat:

Ce sfaturi aveti pentru eliminarea cosurilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nu mai pune mana pe fata, da ti cu pasta de dinti si nu stiu daca functioneaza: da la laba mai mult.

| ladygaga a răspuns:

Eu folosesc zineryt si e ff bun ti`l recomand chiar daca e mai scump multi dintre cei care au avut acnee/cosuri s`au vindecat cu zineryt

| radu a răspuns:

Infuzie de patrunjel

| LostInDreams a răspuns:

In primul rand hidratarea e foarte importanta, atat sa bei apa, cat si sa te speli des pe fata cu sapun(eventual cu sulf). Lamaia e foarte buna, sa iti pui felii de lamaie pe fata, ceaiul de musetel si/sau cel de galbenele e la fel foarte mult.Azi am gasit si niste masti naturale care cred ca sunt bune pentru cosi si ten gras:
• Curata doua mere si amesteca-le cu o lingura de miere. Lasa sa actioneze 20 de minute dupa care spala fata cu apa din abundenta;
• Aplica pe fata o rosie foarte bine coapta, iar dupa 20 de minute o poti indeparta cu apa;
• Amesteca doua linguri de tarate cu o lingurita de drojdie, o lingurita de suc de lamaie si o lingura de apa. Maseaza-ti fata cu aceasta pasta in special in zona nasului si a barbiei si evita zona ochilor. Lasa 1-2 minute sa actioneze, dupa care spala cu apa calduta;
• Amesteca doi morcovi, un galbenus de ou si un pahar cu lapte. Aplica aceasta mixtura pe fata si las-o sa actioneze 20 de minute
• toaca marunt un castravete mic si amesteca-l cu o jumatate de pahar cu iaurt proaspat. Aplica pasta pe fata pentru 5-10 minute si indeparteaz-o cu apa din abundenta.
• intr-o farfurie nu prea adanca amesteca DOAR un albus de ou FARA GALBENUS cu 4-5 linguri de malai(malaiul d epune in functie de cat de tare se face acel "aluat", trebuie sa fie cat mai tare)si lasa la uscat 5-7 minute.acest tratament il repeti din 2 in 2 zile si nu o sa mai ai pistrui
• ca uleiul de masline e cel mai bun.
• galbenus de ou, miere de albine, zeama de castravete, zeama de lamaie, zeama de portocala cu pulpa, morcov ras foarte marunt, banana foarte coapta, zeama de rosie, unt, smantana, ulei floarea soarelui, lapte praf, un pliculet de ceai de musetel(floare uscata), toate acestea se amesteca pana obtineti o pasta(var ajuta mixerul), la sfarsit se adauga faina. aceasta masca trebuie sa fie destul de groasa pentru a sta pe fata( va ajutati cu faina, iar masca trebuie sa fie ca aluatu de pandispan). cantitatea din aceste trebuie sa fie destul de mica in asa fel sa va ajunga 2 zile, a treia zi nu mai este buna. se tine la rece. eu va recomand sa va faceti in fiecare seara timp de 7 zile daca doriti puteti continua cate zile vreti pentru ca nu face rau
• apa
• praf de copt
Amesteca cele doua ingrediente, curata fata cu o solutie de curatare si aplica masca. Las-o sa actioneze timp de 20 de minute. Spala fata temeinic cu apa calduta. Foloseste aceasta masca de doua ori pe saptamana.
• Se stie ca Vitamina A este indicata in tratamentul contra tenului acneic, iar albusul de ou contine din belsug aceasta vitamina. Este singurul ingredient din aceasta masca. Aplica albusul de ou pe fata si lasa-l sa actioneze timp de 20 de minute. Spala bine fata.
Si mastile cosmetice sunt bune, cele exfoliante si cele pe baza de fructe, ori cele cu argila. Evita sa iti dai cu toate porcariile de creme pe fata si tine-ti parul prins pentru ca e cald si asta + parul este un chin total pentru ten ceea ce rezulta cosi la greuhappy. sper ca ti-am fost de ajutorbig grin

...:::Marry483:::... XX

| cr1st1n1k a răspuns:

Eu folosesc de la amway din gama beauty cycle un gel e ff bunhappy

| mariy a răspuns:

Fa infuzii cu romanita. e antiseptic, foarte bun. poti sta cu fata aplecata peste un vas cu infuzie fierbinte. la aburi iti deschizi porii. incearca lapte demachiant si lotiune tonica garnier. sunt foarte bune. clateste fata cu infuzie nu cu apa. daca ai ten gras, poti da cu tinctura de galbenele de 2-3ori pe zi. ea va usca cosurile si in plus dezinfecteaza.

| Roxy_4036 a răspuns:

Zineryt