| Beautifullady189 a întrebat:

Ce simptome ai inainte de menstruatie? funditoiiii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristinaMariaGG a răspuns:

Femeile pot experimenta o varietate de simptome inainte, in timpul si dupa menstruatie. Plangerile obisnuite includ dureri de spate, durere in zona coapselor, balonare, greata, ameteli, diaree, constipatie, dureri de cap, sensibilitatea sanilor, iritabilitate si alte schimbari de dispozitie. Femeile de asemenea pot experimenta senzatii pozitive cum ar fi usurare, eliberare, euforie, un nou inceput, revigorare, conectarea cu natura, energie creativa, exaltare, dorinta sexuala marita si orgasme mai intense.

Crampele uterine sunt unele din cele mai obisnuite senzatii neconfortabile pe care le au femeile in timpul menstruatiei. Exista doua feluri de crampe. Crampele spasmodice sunt cauzate probabil de prostaglandine, substante chimice ce afecteaza tonusul muscular. Unele prostaglandine provoaca relaxarea iar altele provoaca contractia. O dieta bogata in acizi linoleic si liblenic, gasiti in vegetale si peste, cresc prostaglandinele care ajuta la relaxarea muschilor.

Crampele congestive provoaca corpul sa retina lichide si sare. Pentru a preveni crampele congestive evitati produsele din grau, produsele lactate, alcoolul, cafeina si zaharul rafinat.

6 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

(pe lângă tot ce s-a zis aici)
Mai poţi avea şi apetitul crescut.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi lista COMPLETĂ a simptomelor premenstruale la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sindromul-premenstrual_1047

Toate cele bune.

| MisFit20 a răspuns:

Crampe abdominale sau de spate, foarte rar dureri de sani. Nu stiai?

| FoundYouLover a răspuns:

Pai tot felul de simptome, dureri de burta, dureri de sani, oboseala si uneori chiar irascibilitate.

| Ruxy5 a răspuns:

Poti sa ai dureri de cap si de burta, dar poti sa nu ai dureri.