| 38499388seby29 a întrebat:

Ce stiti despre uleiul de catina in tratarea psoriazisului? sau cunoasteti si alte remedii naturiste?raised eyebrows

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adina68 a răspuns:

Nu stiu nimic despre uleiul de catina in tratarea psoriazisului, dar vezi ca s-a mai discutat despre aceasta afectiune:
http://www.tpu.ro/......omponenta/
http://www.tpu.ro/......oriazisul/

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Psoriazisul este o afectiune cutanata cronica, cu evolutie de lunga durata, caracterizata prin aparitia unor placi rosii (eritematoase), proeminente, bine delimitate, acoperite de scuame groase („coji"), albe-sidefii, usor detasabile. Psoriazisul afecteaza, în general, zonele de extensie ale corpului (coate, genunchi, lombe, zona de insertie a parului la nivelul scalpului), sau unghiile, dar psoriazisul poate afecta orice alte zone ale corpului. De asemenea, psoriazisul poate sa se însoteasca de afectarea articulatiilor-psoriazis artropatic sau artrita psoriazica.Alifie preparata din: suc de rostopasca 5 gr sau suc proaspat de nalba 5 gr, amestecat cu 50 gr osanza de porc. Cu aceasta se vor unge de 2-3 ori/zi zonele afectate. Se consuma infuzie de rostopasca o lingurita la 250 ml apa clocotita. Se ia cate o lingura din 3 in 3 ore.Se face cura interna cu ulei de seminte de in timp de 21 de zile cate 7 linguri/zi, apoi doza de intretinere: 2 linguri/zi. Se fac bai de cimbru, pelin, soc, busuioc, patlagina, galbenele, urzica, cicoare, mesteacan, coada racului.Sanatate.

| ioanaa a răspuns:

Vrei sa tratezi leziunile, sau petele ce ti-au ramas?

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Psoriazisului nu stiu nici macar ce inseamna dar stiu ca uleiurile de catina sunt pentru a cicatriza ranile...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca uleiul de in ar fi bun in tratarea psoriazisului, eu una folosesc 3 creme pe care mi le-a dat un renumit dermatolog din iasi si pot zice ca in maxim 3 saptamani nu mai am nimic pe corp, iarna e mai dificil din cauza vremii dar vara nici nu se cunoaste ca as avea psoriazis, cremele se prepara in farmacie si costa maxim 50 ron.cine vrea sa imi scrie luna_noptii28.

| PsychoDLight a răspuns:

Remedii naturiste nu stiu, dar stiu o crema care face bine http://tratament-psoriazis.urmatorulpas.com/tratament-psoriazis/ eu o folosesc de 2 luni aproape si a dat rezultate

| bety44 a răspuns:

Acum 2 ani am vazut o emisiune la real tv care se numea SANATORIUL ANDALUZ fff eficienta acolo se vorbea despre necesitatea dezintocxicarii organismului timp de 2 sapatamini cauta articole despre asta si incearca si tu
eu am scapat de petele de pe fata
in urma unei asemenea terapii