| Sarai a întrebat:

Ce sunt Sanitarii Priceputi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

''Sanitarii priceputi'' este un concurs organizat in scoli pentru sanatate si prim ajutor. Elevii care participa invata cunostinte teoretice si practice de medicina referitoare la salvarea vietiilor unor eventuale victime.Acesti elevi sunt atat de bine pregatiti de catre cadrele medicale si profesoara de biologie din scoala incat daca au in viata reala un eveniment pot sa acorde un prim ajutor.Chiar fac pasiune si pun mult suflet atunci cand se pregatesc.Concursul se organizeaza pe faza zonala apoi judeteana si ultima pe tara.

| Sarai explică (pentru Raniia):

Sii...cam in ce constau probele? happy

| Raniia a răspuns (pentru Sarai):

Acordarea primului ajutor in caz de:stop cardio-respirator,hemoragii,arsuri,degeraturi,lipotimie, insolatie, arsuri, fracturi, intoxicatii, convulsi. Elevii se pregatesc teoretic dupa o anumita tematica si apoi urmeaza pregatirea practica coordonata de medicul scolii si asistenta.Imagineaza-ti ca este un echipaj de la serviciul de urgente chemat sa acorde primul ajutor.

| Lumynyzza a răspuns (pentru Sarai):

O sa fie un concurs in aprilie 2014. Acum 2 saptamani a fost o intrunire a voluntarilor Crucea Rosie.(la care am participat)
probele concursului constau in: istoria si geografia judetului, istoria Crucii Rosie, s-au gandit sa fie de asemenea activitati sportive(stafeta-s-a dat un exemplu). cine ajunge pe primul loc trece in etapa urmatoare. premiul cel mare s-a vorbit despre tableta sau smartphone. depinde. eu am fost la Slobozia

| Azµre a răspuns:

Citez:
"Sanitarii Priceputi" este singurul concurs pentru sanatate si prim ajutor care se desfasoara in scolile din Romania. Este un program cu o traditie de 47 de ani.

Concursul pentru sanatate si prim ajutor „Sanitarii priceputi" este organizat de Societatea Nationala de Cruce Rosie din Romania, impreuna cu Ministerul Educatiei si Cercetarii, Ministerul Sanatatii Publice si Ministerul Administratiei si Internelor.

http://www.crucearosie.ro/proiecte/sanitarii-priceputi.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In scoala si eu am facut parte din "sanitarii priceputi". E un grup de elevi, fete si baieti coordonat de asistenta si doctorul scolii si un profesor(la noi a fost profesoara de biologie). Se invata acordarea primului ajutor teorie si peactica. Apoi exista perioada de concurs intre grupurile de la diferite scoli. Sper ca te-am ajutat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sunt Voluntarii de la Crucea Roşie.
Te pup!

| Lumynyzza a răspuns:

Voluntarii de la Crucea Rosie.

| Lumynyzza a răspuns:

Este si un concurs de asemenea

| danielgabriel2014 a răspuns:

Sanitarii Priceputi sunt oameni care desfunda tevi, toalete, bai, etc.
Funda?