| 1Mihai1 a întrebat:

Ce tratament exista pentru reducerea dioptriilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai miopie, nu exista decat tratamentul cu laser. Aceasta operatie se poate face doar cand cresterea este incheiata si miopia stagneaza 1 an de zile.

| 1Mihai1 explică (pentru Abh):

Cum adica stagneaza?

| 1Mihai1 explică (pentru 1Mihai1):

Miopia creste continuu?

Abh
| Abh a răspuns:

Miopia creste atata timp cat esti si tu in crestere( creste diametrul antero-posterior al ochiului si, implicit, cresc si dioptriile). Se spune ca miopia stagneaza, atunci cand ramai cu aceleasi dioptrii cel putin un an de zile.( asta se intampla dupa 18-20 ani).

| 1Mihai1 explică (pentru Abh):

De unde stii ?

| Abh a răspuns (pentru 1Mihai1):

Sunt asistenta medicala si purtatoare de ochelari de ochelari de 28 de ani.

| 1Mihai1 explică (pentru Abh):

Imi puteti da adresa dvs. de yahoo?

| Abh a răspuns (pentru 1Mihai1):

Trimite-mi mesaj pe TPU, iti voi raspunde cu placere orice nelamurire ai.

| AndraNicoleta a răspuns:

Nu stiu daca exista altceva in afara de operatie, insa pentru imbunatatirea vederii este bun Difrarerul. Si incearca sa ai o alimentatie bogata in morcov si sfecla rosie.
Numai bine!

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Daca ai miopie, la fel ca mine (si din cate am vazut din discutie asta e cazul), lucrurile stau cam cum spune Abh.

Adica dioptriile au tendinta de a creste pana undeva in jurul varstei de 18-23 de ani cand se stabilizeaza. Eu, de exemplu, trebuie sa merg la oftalmolog la fiecare sase luni sa-mi creasca dioptriile, pentru ca imi tot "raman mici" ochelarii.

Daca incerci sa nu-ti fortezi ochii (sa reduci timpul petrecut la calculator, la citit/scris, etc) si sa ai o alimentatie bogata in vitamina A (morcovi, afine, catina, etc) sunt sanse ca miopia sa-ti creasca intr-un ritm mai lent, sa-ti stagneze sau poate chiar sa dea putin inapoi - insa aceasta ultima impoteza este destul de improbabila.