| anonim_4396 a întrebat:

Ce unguent este bun la tăieturi?
Din greşeală am spart un geam cu mâna şi m-am tăiat la un deget, încheietură şi cot.
Fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai pe plăgi închise se aplică o cremă/unguent.
Sterilizează tăietura cu apă oxigenată, tamonezi cu o compresă sterilă, pui Baneocin pulbere, apoi peste un pansament steril uscat.
Se repetă la 24 de ore.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Depinde cat de adanca e taietura. Daca e superficiala poti aplica un unguent de tip Actvegin pentru a grabi reepitelizarea. http://www.i-medic.ro/......ceratiilor

| HurremSultan a răspuns:

Bună.
Eu îţi recomand să te dai cu spirt ca să dezinfectezi şi după poţi să te dai cu cremă de galbenele su cu baneocin, ce ai tu în casa şi pe urmă să te bandajezi să nu se infecteze. Pa, pa.

| Shimozukushiki a răspuns:

Ai vrut sa demonstrezi cat de tare esti? Si de ce ai spart geamul? Asa iti trebuie!
Daca e taietura mai mica de 3 centimentri nu e asa grav. Daca da, dati si tu cu TIS.

| anonim_4396 explică (pentru Shimozukushiki):

Din greşeală.

| Shimozukushiki a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah scuze nu ctisem tot. Dar oricum nu mori de la o taietura iti va trece si singur in maxim 2 saptamani.

| Mihaela1964 a răspuns:

Pune frunza strivita de varza sau de patlagina, fixata cu un leocoplast.Iti va trece si durerea va dispare foarte repede.

| Expressions a răspuns:

Unguent de galbenele.

| BlueButterfly35 a răspuns:

Baneocin unguent

| Lilianalili a răspuns:

Ai putea incerca Bepanthenwinking.