Întrebare recomandată | Cristina_Raluca_1983 a întrebat:

Ceaiul verde dauneaza daca ai tahicardie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar fi indicat să EVIŢI consumul de ceai verde ( sau negru )!

"Ceaiul verde nu ar trebui luat de persoanele cu probleme de inimă sau hipertensiune arterială, probleme renale sau hepatice, ulcer stomacal și tulburări psihologice, în special anxietate. De asemenea, femeile însărcinate și cele care alăptează nu ar trebui să-l consume.

Persoanele cu anemie, diabet, glaucom sau osteoporoză ar trebui să consulte medicul înainte de a-l bea.

Persoanele care consumă cantități mari de cafeină pe perioade lungi de timp, inclusiv cafeina din ceaiul verde, vor încerca stări de iritabilitate, insomnie, palpitații de inimă și amețeli." - SURSA :
http://planteraremedicinale.com/......indicatii/

Toate cele bune.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat