| anonim_4396 a întrebat:

Ciao! am o problema si as vrea sa ma ajutati. Mi-a aparut pe maini, piept si obraz ceva puncte rosii foarte mici si mi sau inrosot urechile. oare ce am patit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Mai mult ca sigur o alergie,mergi de graba la medic, sigur iti va remedia problema, alergiile sunt cele mai simple de tratat. Urmeaza instructiunile tratamentului si iti vor disparea.De obicei punctele rosi, in 85% din cazuri sunt marci ale alergiilor provocate din cauza carnii tocate, prajite(grasimi in exces), 15% sunt considerate urmari ale materialelor sintetice. Sper ca te-am ajutat! Te rog sa consulti un medic.Nu te lasa in seama TPU,fara supararare,pare o problema destul de serioaza luand in considerare si faptul inrosirii urechilor care pot fi cauze ale cresteri tensiunii, in caz ca, consumi coffeina(cafea). Sper ca te-am ajutat! Bea multe lichide, sunt indicate in cazul orcarui diagnostic.Si iesi afara din casa cel putin 30 de min/zi, se poate si fata misarehappy.

6 răspunsuri:
| IrinaIvashkov a răspuns:

Bună

Cred că e varicelă, adică e posibil, deoarece la varicelă se fac multe bubițe mici și roșii peste tot. Dar e posibil să fie și pojar. Depinde dacă ai mai avut bolile astea acum nu prea ai cum să le ai din nou. Dar se transmit microbii.

| GasaiYuno a răspuns:

Pai tu ai fost la tara sau in alta parte? daca ai fost inseamna ca e schimbarea aerului mi s-a intamplat si mie asta

| DontHateMe a răspuns:

Pai du-te la un dermatolog si iti va spune si mie mi-a aparut asa si mi-a zis ca am psoriazis(asta dupa mai multi dermatologi).Dar poate ai alceva mai usor.

| Lulu96 a răspuns:

Probabil esti alergic\a la ceva. Eu zic sa mergi la un medic sau la farmacie. happy

| Stefan2809 a răspuns:

Te mananca? Inseamna ca ai mancarimi

| ekapaeL a răspuns:

Sa`r putea sa ai varicela! sau varsat de vant! dar orce ar fi nu tae scarpina ca o sa-ti iasa mai multewinking