| AndreiSB a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu un program pentru o dieta sanatoasa, ce sa imi pun la scoala de mancare, practic fotbal si trebuie sa ma hranesc bine pentru a face fata, vreau sa fac un abdomen plat pentru ca am putina burtica happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rubby a răspuns:

Simplu. Consuma fructe: banane, mere si portocale/suc de portocale. Au vitamine, sunt hranitoare. De asemenea mananca cereale si paine graham, sandwichuri cu paine graham si legume, eventual branza. Mezelurile nu fac decat sa te oboseasca si au grasimi asa ca incearca sa le evitit. La fel si sucurile cu acid care sunt dulci, dar care in loc sa iti potoleasca setea mai tare te obosesc si iti fac rau. Daca joci fotbal bea multa apa si stiu ca dulciurile sunt tentante si practic avem nevoie de zahar, dar nu de cel rau din batoanele de ciocolata cu o gramada de calorii. Fructele si legumele iti asigura la fel de bine necesarul de zahar in corp dar intr-un mod sanatos.
Daca simti ca nu ai destula energie din legume fructe si lactate, opteaza pentru snitele de pui, piept la gratar etc care merg puse si in sandwichuri.
Sper ca te-am ajutat happy

1 răspuns:
| Azµre a răspuns:

Vrei un regim, contactează un medic endocrinolog.