| Mindfulness a întrebat:

Cine mai suferă de hiperhidroza pe aici? Ajuta cu ceva ceaiul de salvie sau sunt doar baliverne? Ce pot lua pentru aceasta problema? De la anxietate, atacuri de panica se "declanșează"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Dacă stii cauza hiperhidrozei, trebuie sa o tratezi pe ea. Hiperhidroza e efectul anxietății. Când tratăm- se tratează și cauza, pentru ca efectul poate reapărea.
Anxietatea e sub tratament? Ești in evidenta unui psihiatru sau a unui psiholog cognitiv comportamental?

| Mindfulness explică (pentru Nirvanaaa):

A unui psihiatru dar nu mă ajută tratamentele,ele sunt foarte ineficiente,anxietatea e prea MARE,cele mai strong tratamente sunt apa de ploaie, in ultima vreme nici Xanax nu prea mai ma ajută ca pe vremuri, o fi că am tot jucat la aparate nu știu. Nu îmi permit de psihoterapeut, știu că ei vindeca cauza, psihiatrul mi-a spus că de 3 ani am nevoie sa scap, pai nu îmi permit eu atâția bani, mă rog nu mai contează, parca eram așa de mic, atunci nu aveam anxietate și tot transpiram exagerat.

| LisaJulie a răspuns:

Eu sufăr! Hiperhidroza poate avea mai multe cauze totuși, eu dintr-un motiv am avut mereu pielea calda, nu am fost niciodată grasa din contra, am fost mereu slaba dar am o dereglare hormonala! În principal cei care au dereglări hormonale, boli precum ADHD sau vreo boala din spectrul autist suferă de hiperhidroza deoarece sunt mai predispuși la anxietate! Sfatul meu este sa încerci sa reduci consumul de zahar deoarece face hiperhidroza mai rea

| Mindfulness explică (pentru LisaJulie):

Chiar acum mănânc dulciuri happy
O sa incerc sa le las, e foarte greu da voi incerca.

| hievre a răspuns:

Hiperhidroza poate fi gestionată în diverse moduri, atât prin metode naturale, cât și prin tratamente medicale.
Iată câteva opțiuni:

Metode naturale:

Hidratare adecvată: Consumul unei cantități suficiente de apă poate ajuta la reglarea temperaturii corpului și poate reduce transpirația excesivă.
Dieta sănătoasă: Evitarea alimentelor și băuturilor care pot stimula transpirația excesivă, cum ar fi alimentele picante și cafeaua.
Utilizarea hainelor și a încălțămintei adecvate: Alege haine din materiale naturale și respirabile, care permit circulația aerului și absorbția umidității.
Evitarea stresului: Tehnicile de gestionare a stresului, cum ar fi meditația, respirația profundă și yoga, pot ajuta la reducerea transpirației induse de stres.
Băi reci: Băile reci sau dușurile pot reduce temporar transpirația.

Ceaiul de salvie este uneori recomandat ca remediu natural pentru hiperhidroză, deoarece conține compuși care pot ajuta la reducerea transpirației excesive. Deși unele persoane raportează beneficii în folosirea ceaiului de salvie, efectele sale pot varia de la o persoană la alta.

Pentru a trata hiperhidroza, este important să discuți cu medicul tău pentru a determina ce opțiuni de tratament sunt potrivite pentru tine. În funcție de severitatea hiperhidrozei tale și de alte condiții de sănătate, medicul tău ar putea recomanda:

Antiperspirante: Utilizarea antiperspirantelor care conțin clorură de aluminiu pentru a bloca temporar glandele sudoripare.
Medicație: Anumite medicamente, cum ar fi anticolinergicele, pot fi prescrise pentru a ajuta la reducerea transpirației excesive.
Tratamente cu botox: Injecțiile cu toxina botulinică pot fi o opțiune pentru blocarea temporară a nervilor care declanșează transpirația excesivă.
Intervenții chirurgicale: În cazuri severe, chirurgia pentru a elimina glandele sudoripare poate fi considerată.