| spaimaspaima a întrebat:

Cine se pricepe la problemele de coloana sa-mi scrie aici. Dau mai multe detalii dupa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi indicat sa asculti sfatul medicului si doar parerile unui medic conteaza.
Asa ca, nu ezita si consulta medicul, ori respecta cele prescrise de medic.
O zi frumoasa sa aihappy

| bogz a răspuns:

Faci sala? Daca da ar trebui sa te consulti cu un specialist pentru ca e posibil sa lucrezi unele exercitii gresit.Probleme ar putea fi multe: discopatie, hernie etc.

| pietrean a răspuns:

Faptul ca ai fost diagnosticat cu sindrom algic(nu agil) dorsal, ar fi mai bine sa respecti ceea ce ti-a prescris medicul.
Ai afla mai multe, daca ai intra pe site-urile de specialitate, medicale:www.romedic.ro,www.hiperbara.ro,www.sfatulmedicului.ro.
Ai vazut ca ai mai postat inca o data aceasta intrebare si nu ai primit nici-un raspuns.
Sanatate, ca nu este de joaca cu coloana.
Poate ar fi mai bine sa faci inot decat ridicari in brate.Te-ar ajutat mult mai mult la coloana.

| spaimaspaima explică (pentru pietrean):

Nu știam sigur cum ii zice am scris cum am inteles de pe reteta :)) infine acuma mi-o dat ceva pastile mai puternice si nu mai ma doare deloc. Nu vreau sa fac ceva exercitii sa vad ca daca mai ma doare da fac repaus la fiecare 3 ore de cand ma scol fac vreo 2 repausuri de 1 ora intins pe spate fara perina la cap si asa dorm si noapte, asa mi-o recomandat. si din 15 august ma duc la kinetoterapie 1 luna si dupa aia poate bag inot vreo 2 luni trag tare sa ma refac total ca vreau sa imi continui visul! uite aici cum ma antrenez : https://www.youtube.com/watch?v=UtS1aUe8c-U nu fac sala nu ridic greutati doar intr-o zi l-am ajutat pe taicamiu la ceva si am ridicat o poarta de fier si atunci m-o sagetat putin in spate. tin sa mentionez ca de 2 luni am problema asta si tot am loat tratamente de la medicu de familie dar fara nici un rezultat si mi-a facut trimitere la un neurolog si mi-o dat un tratament si mi-a zis ce sa fac si sa nu fac! si vad ca nu mai ma doare dar cum spuneam astept sa ma refac total. daca mai ai ceva sfaturi poti sa imi spui! Multumesc mult!

| pietrean a răspuns (pentru spaimaspaima):

Tare imi este mie teama,ca nu o sa mai ai voie sa faci, ceea ce am vazut in filmulet!
Acum nu te mai doare,deoarece ti s-au prescris mai mult ca sigur, analgezice, calmante(Movalis cumva?).Ai facut si radiografii, ca sa vada cum "stau"oasele, vertebrele?

| spaimaspaima explică (pentru pietrean):

Mi-a facut medicu de familie trimitere la neurologie special ca sa imi faca trimitere la RMN dar mi-o pus multe intrebarisa-i descriu durerea. si i-am zis ca nu ma doare cand stau doar cand ma misc in unele pozitii acuma nu ma doare nici daca ma misc da n-am incercat sa fortez sa ma antrenez o sa ma apuc de kinetoterapie, si dupa bag ceva inot. Sunt cazuri mult mai grave la coloana si poate sa faca din nou dar trebuie sa faci repaus de cat ai nevoie pentru as e reface. Da poate merg fac si RMN ce-l mai bine. dar daca imi trece nu mai merg. big grin

| pietrean a răspuns (pentru spaimaspaima):

Radiografie este una, RMN este altceva!
Ma refeream, daca ti s-a prescris radiografie, adica acea foaie de plastic inchisa la culoare, in care se poaye vedea coloana.Chiar si medicul de familie poate sa-ti dea trimitere si se poate face si gratuit,daca esti elev, student, coasigurat, platitor CAS, la unele cabinete particulare care au contract cu CAS-UL.Doar asa se vede ce ar fi la coloana.
Vezi ca nu prea merge,cu "daca imi trece"! Poate sa nu te mai doara datorita medicamentatiei si apoi la un efort mare,sa reinceapa durerea deoarece problema nu s-a remediat.
Cere parerea medicului reumatolog, inainte de a face o prostie!
Pe mine inotul m-a ajutat, fara a mai merge la kinetoterapie, am mai gasit si niste filmulete facute de profesionisti pe youtube(atat pentru umar cat si pentru coloana), dar acum merg de doua ori pe saptamana la inot si vad ca ma simt mai bine.Dar am si o varsta...

| spaimaspaima explică (pentru pietrean):

Eu am doar 16 ani sad am facut radiografie la inceput la plamani ca m-o confundat ca am nevralgie intercostala sa nu se traga de la o raceala si doua luni am tot lălăito. O sa vad ce-i mai de facut big grin sper sa ma fac bine. Mai am 3 zile de tratament daca mai ma doare dupa ce nu mai iau merg iar la medic sa-mi faca film ca nu se mai poate asa.