| barlacarl a întrebat:

Cit dureaza operatia la fimoza,si daca doare.
dupa operatie nu o sa am probleme, o sa pot face sex?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa poti, dar exista riscul sa faci parafimoza, o complicatie care presupune faptul ca penisul nu mai poate fi recalotat si capul ramane strans in inelul preputial. Aceasta complicatie impune interventie chirurgicala de urgenta (in 3-4 ore maxim), altfel determina necroza capului penisului care impune amputatia acestuia. Nu este recomandat sa incerci sa faci sex atata timp cat ai fimoza. Mergi la un urolog.
Vad ac intrebi obsesiv de ce dupa operatie ai nevoie de o perioada de vindecare. Gandeste-te ca actul sexual implica frecare, n-o sa poti face asta cu o plaga chirurgicala recenta de mai multi centimetri. O sa te doara si o sa se desfaca plaga, asa ca vei sangera abundent si vei avea nevoie de hemostaza de urgenta.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dureaza in jur de 20 de minute, se face cu anestezie si vei putea face sex dupa o perioada de vindecare de cam 6 saptamani.

| barlacarl explică (pentru Brigaela):

Cu fimoza poti face sex?>?>>?

| Vas_Kalman_Ladislau_1989 a răspuns (pentru barlacarl):

Poti face sex dar e riscant. Poti da in parafimoza

| Brigaela a răspuns (pentru barlacarl):

Este posibil sa poti, dar exista riscul sa faci parafimoza, o complicatie care presupune faptul ca penisul nu mai poate fi recalotat si capul ramane strans in inelul preputial. Aceasta complicatie impune interventie chirurgicala de urgenta (in 3-4 ore maxim), altfel determina necroza capului penisului care impune amputatia acestuia. Nu este recomandat sa incerci sa faci sex atata timp cat ai fimoza. Mergi la un urolog.
Vad ac intrebi obsesiv de ce dupa operatie ai nevoie de o perioada de vindecare. Gandeste-te ca actul sexual implica frecare, n-o sa poti face asta cu o plaga chirurgicala recenta de mai multi centimetri. O sa te doara si o sa se desfaca plaga, asa ca vei sangera abundent si vei avea nevoie de hemostaza de urgenta.

mariana
| mariana a răspuns:

Operatia de fimoza, este simpla si dureaza cca 3-5 minute, nu ridica nici un fel de risc si nici nu este foarte dureroasa. Fiul meu a facut oasemenea operatie si a suportat-o foarte bine si n-a avut nici un fel de urmari negative, ulterioare.
Tratamentul ulterior este de a spala preputul si a unge cu ungventul pe care ti-l va recomanda medicul urolog ori chirurg, care va face operatia.
Dupa vindecarea locului, in care a fost dezlipita membrana de preput, se pot intretine realtii intime.
Un gand bun si multa sanatate.

| Zuzazozo a răspuns:

Dureaza 5 minute si vei putea face sez dupa circa 2 luni.

| barlacarl explică (pentru Zuzazozo):

De ce dupa 2 luni?

| Vas_Kalman_Ladislau_1989 a răspuns:

Maxim 10 minute la copii la adulti intre 30 si 40 minute

| Ionita_Alexandru_1980 a răspuns:

buna ziua copilu meu are10 ani tin sa mai mentionez ca la 3 ani i-am m-ai facut o decalotarecu pensa dar cat timp i-am facut eu baita eu decalotam ansa candsa mai marit nu ma mai lasat sa-i fac baie si am uitat sai mentionez ca tot timpu sa unble la ia cate unpic acum ansa cand m-am uitat ia sa anchis de tot dabia se mai vede capu am mers la doctor si ne-a spus ca are fimoza cicatriciala luni trebuie sa mergem pentru interventia chirurcicala ansa dupa cum am auzit operatia este de 2 feluri nu prea am anteles cum ceva de taiere si coasere ce este de facut va rog sa-mi spuneti sa stiu ce fac

| Vintan_Ionel_1952 a răspuns:

Am pus întrebarea