| horsecri2000 a întrebat:

Salutare,

Luni dupa masa am o operatie de fimoza/circumcizie, o fac cu anestezie locala.
Sunt speriat de nu mai stiu ce sa fac.
Cateva intrebari.
Doare injectia, operatia?
Cat dureaza?
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| DanielPH a răspuns:

Injectia se va simti ca o piscatura, iar in cateva momente nu vei mai simti nimic. Iti garantez ca operatia nu se va simti absolut deloc, iar timpul va trece imediat. Nu iti pot da un timp pentru operatie, variaza destul de mult, insa tu parca vei clipi si s-a si terminat.
Da, vei simti o durere suportabila dupa ce se duce anestezia, insa pana atunci esti pansat, fara sa mai ai treaba cu zona. Vei primi analgezice, sa le iei in cazul in care te doare si cam atat.
Mult succes si sanatate!

| horsecri2000 explică (pentru DanielPH):

Ai facut operatia?

| horsecri2000 explică (pentru DanielPH):

Ai facut tu operatia?

| DanielPH a răspuns (pentru horsecri2000):

Nu. A fost supus operatiei un prieten care-mi-a povestit, dar si un nepot, si n-am auzit sa se planga de dureri in timpul operatiei.
Stai fara grija, esti operat de medici care au ani grei de experienta. Nu te ingrijora, esti pe maini sigure!

| bmerry a răspuns:

Injecția de anestezie locală se face in spate, la baza colonei vertebrale. Aceea ar putea fi cea mai dureroasa parte, pentru ca de atunci nu vei mai simți absolut nimic. Nu trebuie sa îți faci griji pentru asta.

| Vanesa87 a răspuns:

In primul rand: daca este preferentiala si nu este de ordin medical atunci este o prostie ceea ce faci din multe puncte de vedere,daca este medical,se face doar local, durerea nu exista decat dupa operatie si este de ordinea catorva zile in care vei simti furnicaturi ca niste ace finalizarea preputului(cap), singurul lucru care doare ca dracu va fi injectia, operatia este un nimic, iar timpul maxim cu asteptarea efectului de anestezie ajunge la maxim 30 min

| teli92 a răspuns:

Operatia in sine nu este complicata, ci timpul de recuperare este foarte greu. In prima saptamana trebuie sa iti schimbi bandajele de cate ori cei merge la baie. Eu mergeam de cel puitn zece ori si nu exagerez. Dupa ce ai terimat cu bandajele aici vine o mare problema. O sa ai erecti foarte multe si ele sunt foarte dureroase incat nu poti dormi. Eu cand ma asezam in pat sau pe canapea tot timpul aveam erecti iar durerea era colosala incat imi vena pur si simplu sa ma urc pe tavan.