| Smalzeero a întrebat:

Consultatia la medicul de familie se plateste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Bună,
dacă ai până în 18 ani (ești asigurat de către părinți- ei plătesc la stat) deci nu plătești, dacă ești la facultate trebuie să aduci copia după carnetul de note, iar dacă lucrezi și ai peste 18 ani, trebuie să aduci adeverință cum că lucrezi,și plătești contribuțiile la stat, în toate aceste cazuri nu plătești la medicul de familie ( plătești dacă nu ești la acel medic de familie înscris. Și mai plătești aparatura :ecografia, etc - dacă ai nevoie, dar aparatura o plătești și dacă ești înscris la cel medic de familie), și acum depinde de medicul de familiei, mai poți plătii și dacă nu ai programare 6 lei.

4 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Nu, nu platesti...Ecografiile, electrocardiograme; e, etc le fac medicii de specialitate nu medicul de familie... Ivanaa ce este o cardiografie? eu am auzit de electrocardiograma sau ecocardiografie dar de cardiografie nu am auzit big grin

| bendis92 a răspuns:

Daca nu esti asigurat si chiar daca esti se participa cu "pliculetul" sau pachetul de cafea/cutie de bomboane/parfum ca altfel nici nu se uita la tine. Deci nu esti scutit indiferent.

| ionutz03 a răspuns:

Da.5 lei din cate am inteles big grin

| Ivanaaa a răspuns:

Nu,nu se pleteste.Doar daca se face ecografie sau cardiografiewinking. Sper ca te-am ajutathappy.