| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare corect ca acum trebuie sa platim consultatia la medicul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e corect si asta se datoreaza pe de o parte faptului ca banii pe care salariatii ii platesc ca asigurare de sanatate, nu se folosesc strict pentru nevoile sistemului sanitar. Ei se duc la buget si de acolo sunt adesea deturnati, in special pentru acoperirea nevoilor armatei. Si al doilea motiv este o masura populita si electorala si anume faptul ca pensionarii nu mai platesc asigurari de sanatate. Asta in conditiile in care ei sunt adevaratii consumatori de servicii medicale. Si asa s-a ajuns la paradoxul ca un angajat care castiga 5 milioane in mana plateste asigurari de sanatate si un fost ofiter de securitate care are pensie de 50 de milioane pe luna, nu plateste fiindca el este un "biet" pensionar.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu mi se pare corect dar daca ai nevoie dai ca nu ai incotro.

| gabimaris a răspuns:

Vai de capul nostru, si-asa suntem un popor de needucati in ale mentinerii sanatatii, de-acum o sa fie si mai rau!
Nu e corect deloc, este chiar revoltator!

| remus a răspuns:

Nu mi se pare corect, este o adevarata hotie, pensionar fiind la L-V platesc impozit si asigurari din pensia mizerabila, dupa 25 ani de munca in subteran, am dat AUR tarii.

| SweetCandy a răspuns:

Oricum se platea, sa fim seriosi ca toata lumea da "cate ceva".asta e de cand lumeaoh go on insa sa se faca o lege prin care sa ti se impuna e deja prea multstraight face

| ViVi a răspuns:

Eu merg foarte rara la doctor asa ca nici nu ma complic asta e Romania

| gfdessjtyrd76 a răspuns:

NUUUUUUUUUUUUdar cum pot sa- si faca parlamentarii bani mai multi? numai asa jagmanindui pe oamenii de rand

| thehope a răspuns:

Nu e deloc corect...ne gadim pur si simplu la faptul ca vine o batranica de la tara, care vai de mama ei a lucrat pe vremea lu raposatu la C. A. P. cum era atunci si are o pensie mica ca vai de ea ca poate abia ii ajunge de pe o luna pe alta...de unde sa mai scoata ea bani si de coplata? Nu e de ajuns ca poate jumate din pensie o da pe medicamente? Plus ca majoritatea spitalelor arata jalnic si intri cu o boala si iesi cu alta...macar daca ar folosi intr-un scop bine definit(si sa se vada lucrul asta) banii respectivi...

| bluerose a răspuns:

La cat platesc CAS e culmea sa mai platesc si consultatia, mai ales ca eu am avut nevoie foarte rar sa merg la medic.

| theStar a răspuns:

Ce inseamna` acum`? eu am fost astazi la medicul de fam pentru consulatie si nu am platit nimic.

| theStar a răspuns:

Ba` sa stii ca eu nu dau nimic niciodata doctorului meu si e f f atent imi da mereu ceea ce ii cer.scutiri trimiteri.medicamente .depinde cum ii invatatwinking. de ce asteapta medicii atentii? pentru ca VOI ii obisnuiti cu asta. SPAGA pleaca de la oameni nu e lege. ok? dar pana o sa va vina mintea in cap o sa dureze mult timp. daca toti am zice STOP CORUPTIEI.STOP-NU MAI I`AU SPAGA! ar fi ceva. dar sunt sigura ca fiecare dintre voi e mai `amabil` atunci cand primeste ceva/.sa fim seriosi.nimeni nu e corect! e ca vorba aia. oferi respect- primesti respect

| Gexu a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu, nu sunt de acord cu asta.
Medicul tot în miștouri îți vorbește chiar dacă este coplată, tot se uită să-i mai dai o atenție (o palmă ca drept atenționare!).
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cum? de ce sa nu o platim? nici munca fara paine nu se poate.eu sunt gradinar. oare pot plati co 2-3 kile de rosii? sau un caltabos. ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu dar ne aliem standardelor inalte ale celor care ne-au infiat ca sa ne exploateze.

| victoria_8973 a răspuns:

Nu