| bleakk a întrebat:

Credeti ca e bine sa iau suplimente nutritive daca ma apuc de sala de la 16 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Depinde de care, dar în general nu sunt recomandate proteinele sub 18 ani.
De fapt nu sunt recomandate deloc pentru că sunt concentrate iar dacă nu le administrezi așa cum trebuie și n ucombini cu un antrenament zilnic etc etc, surplusul este eliminat din organism iar mai târziu au de suferit anumite organe cum ar fi ficatul, rinichii, stomacul, etc.

| bleakk explică (pentru Azµre):

Dar crezi ca poti face sala in voie si sa ai o dezvoltare buna a masei musculare doar cu o alimentatie buna. de ex: eu daca am 60 kg, doza de proteine zilnica are trebui sa fie de 120g (2 g pe kilocorp), iar carbohidrati 180g (3 g pe kilocorp). Sincer nu cred ca ma incadrez, poate ajung pe la 80-90 g proteine dar restul?sad

| Azµre a răspuns (pentru bleakk):

Atâta timp cât ai o alimentație echilibrată bogată în proteine nu văd de ce, adevărul este că în timp se va observa ceva nu pe moment cum se întâmplă în cazul proteinelor concentrate.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu,nu e bine sa iei nimic, mai bine ai cere sfatul unui specialist, dar nu lua nimic la voia intamplarii.
Te pup!

| xPoc a răspuns:

Si eu am tot 16 ani si iau suplimente da poti sa iei dar nu in excess

| Evian_Alexik_1997 a răspuns:

Nu nu este bine sa nu iei sunt foarte nocive dupa un timp vei avea tot felul de bolii