| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Credeti ca exista dubla personalitate la o persoana normala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Da, cred! Paguba ca unii oameni nu doar ca sunt duplicitari dar au mai multe fete si masti pe care le pun in functie de circumstante si contexte.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dincolo de faptul ca termenul de "normal" e destul de discutabil,... da, poate fi... de la practicarea dublelor standarde si pana la aspecte grave, antisociale si violente...

| Selena a răspuns:

Dubla personalitate este o boala psihica destul de grava, deci simplu fapt ca intr-o zi esti vesel si in alta esti trist nu inseaman ca ai o personalitate dubla, este o boala foarte complexa si persoanele care o au nu se pot numi in nici un caz normale.

| Alexandrinaa a răspuns:

Uneori de la cine nici nu te astepti. Si fiecare dintre noi patim la un moment dat sa trecem dintr-o extrema in alta, de la o stare pasiva la una agresiva, pentru ca daca tot tinem in noi jignirile pe care le primim, la un moment dat rabufnim. Cel mai indicat este sa adoptam o atitudine autoritara (aici sa nu se inteleaga agresiune): adica sa ne respectam pe noi si pe ceilalti, sa stim sa-i facem pe ceilalti sa inteleaga ce vrem de la ei. Dar altfel, da, sunt oameni duplicitari dar din pacate unii asa de bine se pot preface, incat nu-ti dai seama pana dupa multi ani chiar ca respectiva persoana te-a mintit tot timpul... Nu stiu cum pot fi unii asa, dar sa stii ca asta se intampla...confused

| gabrielutzu a răspuns:

Greu de raspuns, ce intelegi tu printr-o persoana "normala", sau mai exact defineste tu ce intelegi prin a fi "normal"... daca te referi la a te confunda cu majoritatea atunci las-o balta, nu exista normalitate in majoritate, fiecare are "personalitatile" lui mai mult sau mai putin evidente, si deci fiecare intelege normalul asa cum ii convine lui mai bine, dupa interpretarile proprii, si de cele mai multe ori acestea sunt total gresite.
daca insa pui mana si citesti Sfanta Scriptura, acolo vei vedea cum intelege Dumnezeu normalitatea si atunci nu vei mai da gres.
Si vei intelege cum stau lucrurile si cu "personalitatile' multiple...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact nu stiu. dar eu inclin sa cred ca da...Am intalnit si am vb cu p persoana care suferea de aceasta tulburare mentala... Cateodata era Pavlos, un copil de 7 ani care isi cumpara mereu caiete si culori sa deseneze si care mereu vorbea de fratele lui mai mare Nikiforos. (persoana este de alta nationalitate). Si cateodata era Nikiforos, adica fratele mai mare al lui Pavlos, care era o persoana dura si vorbea foarte vulgar

| ion933 a răspuns:

Da

| abitip27 a răspuns:

Dar exista un anumit tip de personalitate care este mai predispus sa faca... din cate stiu la schizofrenie este prezenta si personalitatea dubla