lolita
| lolita a întrebat:

Credeti ca medicii din Romania sunt destul de buni pentru a trata cele mai grele boli? Vineri a fost cea mai "neagra" zi din viata mea, am aflat ca tata are cancer, deocamdata este internat in Spania si nu stiu ce sa fac, sa-l tin aici sau sa-l trimet in tara? Daca stiti un spital bun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tatal tau... imi inchipui ce e in sufletul tau... cred ca daca as fi in locul tau nici nu m-as gandi sa il aduc acasa... categoric acolo ii va fi mai bine si va fi mai bine tratat... cred ca si aparatura e mai buna decat la noi... multa sanatate

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca sunt destul de buni, doar ca nu stiu daca undeva pe planeta asta exista medici care sa poata vindeca aceasta cumplita maladie.

| miriam a răspuns:

Nu ca nu ar fi buni dar la noi lipseste tehnologia, cred ca in Spania ii va fi mult mai bine mai ales ca sistemul sanitar sete foarte bine pus la punct.Si eu sunt nevoita sa stau in Italia tot datorita unei boli care in Romania necesita foarte multi bani, iar aici nu se plateste mai nimic.Imi pare nespus de rau pentru tatal tau.Sincer stiu ca nu te poate ajuta cu nimic dar sunt alaturi de tine sufleteste, datorita experientei urate pe care am avut-o langa tatal meu si acum langa sotul meu.Fii tare si fii alaturi de el!

leonardk
| leonardk a răspuns:

Medici buni mai sunt si pe la noi dar tehnica este...la pamant. Daca poti, tine-l acolo - are mult mai multe sanse decat aici. Multa sanatate si curaj va doresc!

lolita
| lolita explică:

Va multumesc tuturor pentru vorbele de incurajare. Azi este prima zi in care suntem acasa, si am decis sa ramna aici cel putin un timp sa vedem cum reacctioneaza la tratament.

| string a răspuns:

Nu, nu cred ca sunt destul de buni. Marea lor majoritate sunt zombie de la atatea spagi si razboaie pentru posturi, burse, congrese, cine cui i-o trage etc. Daca ai sta 3 zile. invizibil in IOB. te duci la Polul Nord.

O sugestie pentru tatal tau ar fi sa gaseasca un medic de medicina ortomoleculara in Spania:
SPAIN
Sociedad Espanola de Medicina Ortomolecular
Pres: Luis Arnaiz Duro de Paradis
Balmes 412 08022-Barcelona
Tel: 34 93 254 6000 Fax: 34 93 254 4774
www.ortomolecular.com

La ei am vazut chestii pe care daca le scriu aici spune lumea ca am luat-o razna. Medicina ortomoleculara nu-i inventia unor tembeli ( desi un "mare" prof doctor bla bla de la noi asa sustine). hmm. sau daca tembel a fost si Linus Pauling, atunci sunt niste tembeli. Citeste mai multe aici si apoi mai vezi ce faci: http://orthomolecular.org/index.shtml

| ioanaa a răspuns:

Cel mai bine sa-l duci acolo. Si tu sa-i fii alaturi. Sa fii puternica pentru el. Te imbratisez si sper sa treci cu bine peste toate :*

| dispe a răspuns:

Imi pare rau. Imi este greu sa scriu despre asta caci tatal meu a murit de cancer. Am posibilitati materiale insa in Romania cei cu cancer sunt considerati deja morti. Am aflat mai tarziu de o clinica privata in Istanbul insa era prea tarziu pentru noi. Sa-ti dea bunul Dumnezeu sansa sa te bucuri ani multi inainte de tatal tau si dansului multa sanatate si mult noroc!

| alma a răspuns:

Buna lolita, imi pare rau si mie pentu tatal tau, cred ca in Spania ii va fi mai bine pentru ca-i aproape de tine, nu ca medicii din tara nu ar fi buni dar conditiile lasa de dorit. Multa sanatate tatalu tau si sa auzim de bine

| albastrel a răspuns:

Sincer mai bine il duci acolo la doctori... tatal prietenului meu este bolnav de diabet si de cand este in spania ii este foarte bine...in plus din cate am auzit nici spitalele si nici medici nu se pot compara...

| albastrel a răspuns:

App imi pare foarte rau pentru taticul tau sad

| lifeForJesus a răspuns:

Imi pare rau pentru tati tau! parerea mea e ca mai bine sa-l ti acolo(eu am stat 5 ani in italia si nu se compara spitale-le lor cu ale noastre), medici din romania sunt de toata prastia...si o sa cheltui o gramada de bani...degeaba.sad

| mamidvd a răspuns:

Imi pare rau de tatal tau. Imi pare rau ca exista aceasta boala.
Parerea mea este sa ramana acolo... or fi buni si aici dar nu au cu ce, nu au motivatie. (vezi cazul lui Andrei- i s-a spus ca are nu stiu ce leucemie si de fapt avea altfel de leucemie) asa ca mai bine acolo.

sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa te bucuri de prezenta lui si sa-l ajuti, mai bine acolo. oricum la noi medicina e de plans.si doctorii de ras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-l sa faca bioenergie, merge mai bine decat nenorocirile de raze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau, loli.lasa-l aici, conditiile stii cum sunt, macar pana termina tratamentul de chimioterapie. daca o sa stea in romania nu o sa se indure sa dea banii pe ce trebuie-aici o sa fie mai bine controlat si ingrijit.tot procesul o sa dureze mai putin, nu o sa il trimita pe drumuri, de colo -colo. daca se simte rau poti merge cu el la urgente fara sa astepti luni de zile o programare.aici nu o sa duca lipsa de medicamente si nici de ingrijire medicala, dupa aceea daca vrea poate merge in romania, dar macar la inceput sa aiba conditiile necesare.imi pare rau si sper ca totul sa se termine cu bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai bani tine-l aproape de tine. Medici sunt ok in Romania, poate chiar gasesti un dr roman acolo sa te ajute, dar spitalele arata jalnic aici si asta o sa-l demoralizeze. Plus ca acolo poate nu intelege chiar tot, asa ca-i vei putea spune numai anumite lucruri.
Sa stii ca medicii se cam stiu intre ei, asa ca poti intreba oncologul de acolo daca ar fi mai bine sa-l duci in alta parte.
Oricum depinde tare mult de tipul cancerului, de localizare, de cat de avansat e... unele sunt perfect curabile, altele au o supravietuire foarte buna, de peste 15-20 de ani.
Ideea e ca nu trebuie sa intri in panica si ai incredere in ce-ti spun medicii de acolo.