| anaraffaella a întrebat:

Tatal meu in varsta de 48 de ani este internat in spital in Spania si are cancer pulmonar cu metastaze,nu face tratament cu citostatice.Cum putem sa il aducem in Romania daca el respira greu si are nevoie permanenta de oxigen?Pana acum o luna si jumatate nu a avut simptome iar acum medicii spun ca nu mai exista nici o speranta de viata.As vrea sa stiu daca exista un medicament care sa-i mai poata prelungii viata .Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, starea tatalui tau este foarte grava si a-l aduce in Romania inseamna sa i-o agravati si mai mult. La un bolnav atat de grav nu se pot adminsitra citostatice. De adus, il puteti aduce cu o salvare privata dar costa foarte foarte mult. Insa este de incercat.

| protos87 a răspuns:

Întrebarea ta este foarte grea... Chimioterapia îl poate ajuta, dar are multe efecte secundare. Din păcate metastazierea reprezintă o fază înaintată și nu sunt încă medicamente viabile care pot ataca doar celulele canceroase. Companiile aeriene au o politică specială pentru persoanele cu diverse nevoi, cum ar fi un tub cu exigen pe perioada transportului. Poți intreba la o companie pentru mai multe detalii. Îți recomand Blue Air și Wizz Air.