| Liviu321 a întrebat:

Credeti ca tratamentul cu testosteroni ajuta la dezvoltarea coprului? Am deja 19 ani dar nu par mai mare de 15 ani. Stiti cumva care ar putea fi problema pentru pubertate intarziate si cum s-ar putea trata? Sau daca se mai poate trata la varsta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la endocrinolog, iti va recomanda analize hormonale si va stabili diagnosticul.

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Ce pot spune, problema asta am avut-o si eu pana pe la 18 19 ani.Am inceput sa dau cu lama pe fata de pe la 15 ani, acum am barba,(nu la fel de deasa cum vreau eu dar am)Mi se da si 30 de ani si eu dabi am 22, oricum asteapta, timpul le rezolva pe toate.Nici mie nu imi placea cand aveam tenul fin si aratam a copil, uneori parca imi mai doresc sa arat asa.Dar alteori, parca tot mai bine e sa arati mai matur.Incearca sa iti lasi barba, nu stiu, mananca mai mult, fa sala.Dar degeaba daca asta e codu tau genetic nu ai ce sa faci.Eu am 1, 85 cu 107 kg.Dar la mine si ai mei au peste 1, 75 si peste 80 de kg.

| darriya a răspuns:

Eu sunt fata am 22 si arat de 17 ani, lumea zice ca e bine ca arat mult mai tanara nu imi voi arata varsta niciodata, voi de ce nu ganditi asa? vreti sa arata-ti de 30 la 19 ani cum arata unii? fa sport apoi mananca mult ca sa nu mai fi slab, degeba faci sport daca nu mananci (unii se maturizeaza mai greu fizic mostenind pe cineva din familie)

| Liviu321 explică (pentru darriya):

La mine nu e vorba ca nu as fi multumit de fizicul meu. Doar ca e ciudat sa fii in halul asta de slab, la 1.69 doar 57kg, in ciuda faptului ca mananc mult, la ore fixe si sanatos si practic si sport, nu de performanta. Nu stiu daca pe viitor o sa se schimbe ceva, poate ca la 40 o sa fie bine sa zic ca am 30 dar acum nu e deloc. Voi, fetele, va uitati la un baiat mai intai la fizic, restul nu prea mai conteaza. Si dupa cum am mai spus e si o problema sexuala si din cauza asta nu cred ca ar sta vreo fata cu mine, adica o relatie serioasa.

| StoicaVladutz32 a răspuns:

Frate, ma bucur ca ai pus intrebarea asta. Sunt in aceeasi problema ca tine (se vede in poza d la profil ca zici ca am 15 ani, dar peste 4 luni fac 20). Chiar sunt curios sa vad ce vor raspunde persoanele care chiar stiu. Asa o intrebare, barba ai? ca mie nu imi creste pe obraz, si mor de oftica.

| Liviu321 explică (pentru StoicaVladutz32):

Mie imi creste, dar tot ca la inceput, adica par nu barba. Indiferent de lama pe care o folosesc. Eu nu stau bine deloc la nimic, am 1.69, brate, picioare foarte mici zici ca sunt de femeie in ciuda faptului ca fac sport (nu de performanta) si mananc sanatos. Si nici la barbatie nu stau bine si inca mai am ceva cosuri. Sper sa existe totusi tratamente ca am citit in prostie despre asta. O sa fac si un consult la un doctor specializat sa vad ce-mi zice.