| anonim_4396 a întrebat:

Cum ai incuraja un bolnav de cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreea8888 a răspuns:

Prin filme de comedie,zambete si familie!
Familia este ceea ce ne uneste atunci cand avem probleme,deci,are nevoie de prieteni si familie pentru a trece peste durerea vietii sale!
Alaturi,trup si suflet,aproape,oricand si pentru orice(fara a-i da senzatia ca este un infirm care are nevoie sa-i fie dus pana si paharul de apa la gura)!
Povestiti si aduceti-va aminte de orice poate crea rasete si zambete,deoarece gandirea pozitiva inseamna infrangerea bolii!
Daca iti doresti,isi doreste ceva cu adevarat,acel ceva va veni,caci tot universul se va pune in miscare pentru a-ti,sau a-i obtine dorinta!

21 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

In primul rand, as incerca sa fiu sincera si sa nu ii ascund nimic din cele ce vor urma... Apoi cu suflet, as incerca sa il duc sa viziteze locuri minunate, sa faca plimbari in parc, la expozitii, sa vada un film sau un spectacol de comedie sau variete, as merge la munte acum cand exista acel ruginiu superb, de neimitat si acel verde in mai multe nuante splendide, sau acel portocaliu inconfundabil al acestei toamne tarzii. Ar mai fi parcurile noastre atat de frumoase in ultimul timp : Cismigiu, Herastrau, Carol, Eroilor sau altele; am asculta impreuna Vivaldi, Ceaikovski, Porumbescu, sau pe cei mai mari tenori ai lumii : Carreras, Domingo, Pavarotti, apoi as pleca cu el in zbor de agrement sa ii arat zarea si infinitul cerului, vazute de sus; am vizita padurea, si ne-am incarca bateriile cu acea liniste desavarsita, datatoare de speranta si am culege flori daca mai sunt sau poate conuri de brazi, pregatindu-ne de sarbatorile sfinte ale Craciunului; am asculta greierii sau licuricii cu acordurile lor de seara; am merge la meciuri de volei sau handbal, sa traim clipa intrecerii pe viu; multe altele as avea in gand a le face, pentru ca sa culeaga in suflet atatea frumuseti ce exista pe lume. As incerca sa mergem si la manastirile noastre, cele mai apropiate, sau de nu,- la bisericile noastre de suflet : Icoanei, Sf Mina, Sf Parascheva, ne-am spovedi si am incerca cu smerenie sa ii cerem iertare Domnului pentru pacatele ce le facem mereu... Am mai avea inca multe alte locuri de vizitat, de admirat, dar deocamdata astea ar fi prioritatile ...Lucien.

| fabiola a răspuns:

Parca cuvinte nu as avea, dar putere sa il ajut sa lupte as gasi in fiecare zi.Este suficient sa-i fi alaturi si el sa simta asta!

auran
| auran a răspuns:

Incercand sa te porti firesc, ca si cum nu ar fi nici o problema desi, este tare greu... uf, nici nu vreau sa-mi mai amintesc...

nony
| nony a răspuns:

Ori ce ai zice, ori ce ai face.nu existá in lume cuvinte pentru o asemenea incurajare.
Sa fim sinceri, orice zambet i-ai vede pe fata.stii ca este fortat si menit a te bucura pe tine. dar cand te-ai intors cu spatele tristetea pune stapane pe sufletul lui sad

| Leea1234 a răspuns:

Speranta moare ultima!
si DUMNEZEU, are grija de noi...si ne ajuta!
si acum medicina a evoluat mult...va mai evolua, si cu siguranta se va gasi leacul si la tipul de cancer ...de care sufera!
p. s. cunosc doua persoane care au avut cancer...si acum muncesc. ...deci s-au vindecat!(daca pot spune asa!)
una cancer de san, iar cealalta de col uterin!
sanatate si putere...

Răspuns utilizator avertizat
| kathessa a răspuns:

Spunindu-i ca totul sta in puterea mintii, ca e foarte important sa gindesti pozitiv, sa lupti, sa vrei sa invingi. Ca este un om important pentru cei din jur si va fi sprijinit si ajutata.

| Dianna a răspuns:

Dandu-i exemple de oameni care s-au vindecat si ii vei da incredere in el! totodata e recomandat sa gandeasca pozitiv.iti recomand filmul : the secret. daca vrei ti l pot trimite pe mess.sa vezi ce face gandirea pozitiva! multa sanatate!

| andreea8888 a răspuns:

Prin filme de comedie, zambete si familie!
Familia este ceea ce ne uneste atunci cand avem probleme, deci, are nevoie de prieteni si familie pentru a trece peste durerea vietii sale!
Alaturi, trup si suflet, aproape, oricand si pentru orice(fara a-i da senzatia ca este un infirm care are nevoie sa-i fie dus pana si paharul de apa la gura)!
Povestiti si aduceti-va aminte de orice poate crea rasete si zambete, deoarece gandirea pozitiva inseamna infrangerea bolii!
Daca iti doresti, isi doreste ceva cu adevarat, acel ceva va veni, caci tot universul se va pune in miscare pentru a-ti, sau a-i obtine dorinta!

| andreea8888 a răspuns:

Prin filme de comedie,zambete si familie!
Familia este ceea ce ne uneste atunci cand avem probleme,deci,are nevoie de prieteni si familie pentru a trece peste durerea vietii sale!
Alaturi,trup si suflet,aproape,oricand si pentru orice(fara a-i da senzatia ca este un infirm care are nevoie sa-i fie dus pana si paharul de apa la gura)!
Povestiti si aduceti-va aminte de orice poate crea rasete si zambete,deoarece gandirea pozitiva inseamna infrangerea bolii!
Daca iti doresti,isi doreste ceva cu adevarat,acel ceva va veni,caci tot universul se va pune in miscare pentru a-ti,sau a-i obtine dorinta!

| andreea8888 a răspuns:

Prin filme de comedie,zambete si familie!
Familia este ceea ce ne uneste atunci cand avem probleme,deci,are nevoie de prieteni si familie pentru a trece peste durerea vietii sale!
Alaturi,trup si suflet,aproape,oricand si pentru orice(fara a-i da senzatia ca este un infirm care are nevoie sa-i fie dus pana si paharul de apa la gura)!
Povestiti si aduceti-va aminte de orice poate crea rasete si zambete,deoarece gandirea pozitiva inseamna infrangerea bolii!
Daca iti doresti,isi doreste ceva cu adevarat,acel ceva va veni,caci tot universul se va pune in miscare pentru a-ti,sau a-i obtine dorinta!

| adika a răspuns:

S-au vindecat atatia!
Cu siguranta scapa! Totul tine de automotivare, control, gandire pozitiva si neaparat mancare cat mai sanatoasa, de la tara, legume, fructe... uite aici cateva sfaturi:
http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

| Jupiter a răspuns:

Nu stiu cum, dar l-as incuraja.

| juno a răspuns:

Sa incurajezi un om bolnav de cancer e cam greu... Orice i`ai spune nu cred ca`i face zilele mai fericite, in adancul lui stie ca o sa moara in curand. In schimb ai putea sa-i faci cel mai frumos cadou... sa-l duci unde isi doreste el cel mai mult si sa faci in asa fel incat fiecare zi sa fie normala. Ma gandesc ca daca as avea cancer as vrea sa fac o gramada de lucruri si sa`mi tin mintea ocupata astfel incat sa nu ma gandesc la asta. Asa ca ai putea sa-l ajuti in felul asta... si chestia asta face mai mult decat o incurajare.winking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Boala face parte din viața lui și trebuie să urmeze tratamentele cu strictețe ca nu apară complicații.
Războiul nu este pierdut, o înfrângere ajută la puterea de a merge mai departe.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O, lucru mare dar nu imposibil am un prieten bolnav de cancer, trebuie sa construiasca o casa, cu optimismul care-l caracterizeaza a trecut peste necaz, nu toata lumea poate, in primul rand trebuie sa te informezi ca sa cunoasca cele mai bune variante pentru a trai, psihologice, medicale, empirice, homeoparice, orice, nici un efort nu este de prisos, in primul rand starea psihica este cea care te motiveaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ar fi in ultima faza i-as spune mancate-ar raiul. daca e mai la inceput; ei cum e? merge? merge?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat suntem in acest prelinaj pe pamant sa privim mereu catre Tamaduitorul Ceresc, El care este Calea, Adevarul si VIATA. Domnul Nostru Iisus Hristos a spus atator oameni bolnavi pe care i-a vindecat sufleteste si TRUPESTE, "iertate-ti sunt pacatele". Asadar in primul rand sa alergam cu toata increderea si parerea de rau ca prin multe l-am suparat pe Domnul, sa alergam asadar fara teama catre adevaratul salon de infrumusetare care este Sfanta Spovada si sa ne marturisim greselile noastre si EL in infinita lui MILOSTIVIRE ne va ierta prin mana reprezentantului pe pamant, preotul. Nu trebuie sa judecam preotii niciodata caci ei nu iarta cu puterea lor ci cu cea cu care au fost investiti de SUS la Hirotonisirea lor. Slava lui Dumnezeu pentru aceasta Taina. Apoi in acesta stare curatati si plin de Har sa ne impartasim cu Sfantul Trup si Sange al Domnului nostru Iisus Hristos in timpul celebrarii Sfintelor Liturghii, act nu lumesc ci Dumnezeiesc, prin acesta jertfa a Sa repetata la fiecare celebrare pe Altar, amintire a Mortii Sale pe Sfanta Cruce ne-a impacat cu tatal Ceresc, Bunul si Milostivul Dumnezeu. Apreciez ca asa trebuie inceput si mers pana la intalnirea noastra cu Domnul. De la El venim si la El ne vom duce atunci cand ne va chema din acesta viata. Sfantul Maslu care se celebreaza de multe ori in Biserici si Manastiri mai ales Vinerea, ziua Patimilor Domnului Iisus Hristos este de mare folos pentru bolnavi. Doamne ajuta!

| Fifylici a răspuns:

Salut!
dupa cum am citit raspunsurile date de ceilalti vad ca toata lumea vorbeste de optimism.corect!
nu tiu cat dintre voi v-ati pus intrebarea :de ce? atunci cand ati aflat ca o ruda de-a vostra are cancer si mai exact leucemie
aceasta intrebare mi-am pus-o eu cand am aflat ca tata merge in fiecare luna la fundeni ca sa faca citostatice
el sufere de boala asta de vreo 12 ani eu mai exact atunci aveam 2 ani. avenit acasa si sia pu si el intrebarea de ce?
medici iau spus ca e o minune ca supravietuit cu boala asta 12 ani si inca o face. el este cadru didactic si pot sa spun ca el optimismul l-a vazut in acei copii
apoi s-a gandit ca mai are 2 copii de crescut ca nu poate sa i abandoneze( pe mine si pe fratele meu) sai vada la liceu la facultate la casa lor si asa mai departe
uneori isi dorea sa moara mai repede dar exista intodeauna cineva care sa il motiveze
eu am aflat acum cativa ani cand am mai crescut ce boala are si am crezut ca se prabustete cerul peste mine
acum este cat de cat bine merge incontinuare la fundeni
sa stii dragi prieteni ca e ff dureros sa iti vezi propiul tata cu cancer desi leucemia nu e o boala care doare fizic sufletul il face praf
in acceste momente e bine ca si voi si eu care cunoasteti oamnei sau rude cu cancer sa priviti cu optimism si sa arati ca va pasa

| Radu_2840 a răspuns:

Ias zice nu te teme ca mai ai putin timp se vei scapa de toate problemelehappy