| Amy_9541 a întrebat:

Cum as Putea scapă de usturimile cauzate de o infecție urinară? Fac tratament cu antibiotic, sunt in ziua a3-a însă nu stiu ce sa mai fac cu usturimile..mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bea multe lichide (4-5 litri pe zi) si asociaza un supliment alimentar de tip Urinal Acut

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cine ți-a dat antibioticul? Dacă ți-a fost prescris de medicul specialist, caută-l la cabinet și spune-i că la trei zile de la tratament usturimile continuă. Cu Biseptol (comprimate), nu ai încercat? Știu că se iau două deodată, nu stiu câte zile la rând. Întreabă la farmacie și urmează întocmai indicațiile. Ar fi bine să le spui și ce tratament urmezi (denumirea antibioticului).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Incearca sa gasesti de la un producator de incredere si sa nu-ti lipseasca din casa. In comert sunt multe falsuri.
http://www.efemeride.ro/efectele-miraculoase-ale-propolisului

| Rocsid a răspuns:

Ai facut o antibiograma inainte sa iti fie prescrise antibioticele?(sper ca nu le iei dupa ureche)
Antibiograma consta in luarea de probe(scurgere vaginala in cazul tau) si insmanatarea lui pe un mediu in care se pun antibiotice... dupa 24 de ore stii exact ce antibiotic trebuie sa iei(poate bacteria respectiva e rezistenta la penicilina dar este distrusa de oxacilina de exemplu)
S-ar putea nici sa nu fie bacterie si in acest caz medicamentele sunt cu totu si cu totul altele.
Du-te la un ginecolog si spune-i sa te trateze calumea pentru ca risti sa iti tot revina infectia si sa iti sensibilizezi foarte tare mucoasa.
Fa-te bine repede!

| Maria2005Kitty a răspuns:

Spala-te cu ceai de Pelin, sa fie clocotit, astepti sa fie destul de calduta si te poti spala cu el in zona intima happy
Sper ca te-am ajutat. Funda? big grin