| fg0503 a întrebat:

Cum decurge o vizita la psiholog? Credeti ca ajuta la vindecarea stresului? Am fost mai demult la un psihiatru ( nu stiam diferenta intre cei doi ) si era sa ma omoare cu xanax si haloperidol, doua saptamani am fost aproape inconstient, pana ce ca printr-o minune am realizat ceea ce mi se intampla si am intrerupt tratamentul!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Buna!

Da, un psiholog te poate ajuta sa iti intelegi si gestionezi stresul mai bine si sa fii mai putin afectat de anumite lucruri. Ca sa te poata ajuta, este nevoie totusi de mai mult timp. Poti face o consiliere psihologica de cateva sedinte daca vrei sa fii ajutat intr-o problema punctuala si sa inveti niste tehnici de gestionare a stresului sau poti face o psihoterapie de mai lunga durata daca vrei sa ajungi la o schimbare in bine mai profunda. Iti pot da mai multe informatii daca vrei.

In primele vizite la psiholog, acesta va vrea sa te cunoasca, sa isi faca o idee despre cine esti si ce nevoi ai si despre cum te poate el ajuta sa ajungi la starea de bine pe care ti-o doresti. Te va intreba despre tine personal si despre motivul pentru care ai venit. Exista mai multe tipuri de abordari in consiliere si psihoterapie, dar in general principalul va fi dialogul, veti vorbi despre ceea ce te preocupa, iar psihologul te va ajuta sa privesti acele lucruri din viata ta si din alte perspective, sa intelegi ce resurse ai pentru a face fata dificultatilor si sa ajungi la optiuni pe care poate nu le vedeai inainte.

Daca esti in Bucuresti si daca te intereseaza, iti pot da informatii despre un workshop despre cum sa iti gestionezi stresul, care va avea loc sambata aceasta.

Oricum, stresul poate fi de multe feluri si intensitati, iar durata si natura intalnirilor cu un psiholog depinde foarte mult de caracteristicile individuale ale fiecarui client.

Numai bine!

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu sunt complet contra psihologilor. E o meserie inutila si nu ajuta pacientul deloc...singurul lucru pe care poti sa il simti cand iesi din cabinet este o usurare in portofelhappy
Inteleg ca esti stresat, te poti ajuta si singur prin diverse metode care se gasesc pe net, nu are sens sa iti dau copy-paste. In afara de ce scrie pe net, poti incerca sa iti gasesti un hobby care sa te relaxeze si sa te odihnesti suficient.

| awspam a răspuns:

Depinde ce anume te streseaza si daca poate fi indepartat sau doar trebuie sa inveti cum sa treci peste, dar ocicare e tot de tine depinde sa le duci in spate

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Doctori sunt javre nu merita tehnologia aia. nu te mai du sa ei nimic

| fg0503 explică:

Sufar de insomnie si apoi cred ca trebuie sa adoptam si aceasta moda americaneasca, consultatia psihologica...